Arama

Topuklu Ayakkabı Neden Tercih Edilir?

1 yıl önce


Topuklu Ayakkabı Neden Tercih Edilir?
ad image
ad image

 

 

Topuklu ayakkabı modelleri uzun yıllardır moda sektöründe kadınların en ilgisini çeken konulardan biri olmayı başarmaktadır. Bunun yanı sıra, kadınların neden topuklu ayakkabı giymeyi tercih ettikleri de, pek çok kişi tarafından merak edilen bir konu olarak bilinmektedir.

 

 

 

Kadınlarda ve Erkeklerde Yürüyüş Farklılıkları Topuklu Ayakkabı Tercihini Etkiliyor mu?
Araştırmacılara göre erkekler ve kadınlar farklı anatomilerinin doğal bir sonucu olarak, birbirlerinden farklı yürüyorlar. Bu noktada, yüksek topukların işlevi kadınların daha kadınsı yürümesine yardımcı olmak olduğunu dile getirmek ise yanlış olmayacaktır. Erkekler kadınlardan daha hızlı yürür, daha uzun adımlar atar ve daha az adım atar. Benzer şekilde, yürüme sırasındaki yanal harekete baktığımızda, erkeğin yürüme sırasındaki aktif kısmının başı olduğunu, kadınların ise kalça kısmının erkeklere göre daha aktif olduğu görülmektedir.

 

 

 

Bunun yanı sıra, bugüne dek pek çok araştırmacının kadın ve erkeklerin yürüme özelliklerindeki farklılıkları test etmek için birçok farklı deney yaptıkları bilinmektedir. Bu deneyler, kadınların topuklu ayakkabı tercihindeki en önemli etkenlerden birinin yürüyüşü daha kadınsı hale getirmek olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Topuklu Ayakkabılar Kıyafetlerin Öne Çıkmasını Sağlıyor

 

Deneylerin sonuçları, kadınların topuklu ayakkabılar ile yürüdüklerinde daha kadınsı göründüğü teorisini mantıklı hale getirmektedir. Bunun nedeni ise yüksek ayakkabı giymenin kadınlarda öne çıkan pelvis, kalça ve bacakların hareket açıklığını artırması ve yürürken atılan adım sayısını arttırarak bu bölgelere dikkat çekmesidir. Yani ince topuklu ayakkabılar kadınların yürürken cinsiyete özel bölgelerini harekete geçirerek erkeklerin dikkatini çekmeye yardımcı olur. Hal böyle olunca kadınların yüksek topuklu ayakkabı tercih etmelerinin sebebi moda ve güzellik tutkularından çok daha derinlere inmektedir.

 

 

 

Kadın spor ayakkabı modelleri de moda sektörünün her geçen gün gelişiyor olması ile bambaşka bir seviyeye ulaşmış olsa da, pek çok kadın için hala ilk seçenek topuklu ayakkabı olmaktadır. Yürüyüşü çok daha feminen hale getirmesinin yanı sıra kıyafetlerin tamamlanmasını sağlayan bir ayakkabı seçimi, topuklu ayakkabı ile daha mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra boyu uzatıyor ve kadınların kendilerini daha ince ve uzun görmelerini sağlıyor olması da, uzun yıllardır kadınların sevdikleri elbise modelleri ile topuklu ayakkabıları bir arada görmekten hoşlandıklarını göstermektedir.

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image