Arama

Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel hapishaneden çıktı

6 yıl önce

Bir yıl önce Türkiye'de hapsedilen Alman-Türk gazeteci Deniz Yücel, güvenlik suçlarıyla ilgili iddiasıyla yargılanmasına karşın, bir mahkeme 16 Şubat'ta yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Türk-Alman gazeteci Deniz Yücel hapishaneden çıktı
ad image
ad image

 

Çalıştığı Alman gazetesi Die Welt, avukatına dayanarak Yücel'in serbest bırakıldığı günü daha önce bir haberde bulundu.

Deniz Yücel, hapishaneden çıkarılmasının ardından eşi Dilek Mayatürk Yücel tarafından karşılandı. Çiftin yeniden birleşmesi, bir yıl ayrıldıktan sonra kalpler eridi.

Alman hükümet sözcüsü, NATO müttefikleri arasındaki gerginliklerin bir kısmını hafifleten haberi doğruladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Münih'te gazetecilere verdiği demeçte, "Yücel'in ülkeyi terketmesine neden olacağına inanıyorum" dedi. "Umarım bu çok yakında olacaktır."

Bir Türk mahkemesi, Yücel'e "terörist propaganda yapmak" ve "düşmanlığı hafifletmek" suçundan 18 yıla kadar hapis talep eden bir iddianame kabul etti ve yargılanmadan önce serbest bırakılmayı seçti.

Yücel, geçen yıl şubat ayında bir terörist örgüt propagandası yaptığı ve şiddetin teşvik edildiği yönünde şüphe edildi.

Suçlamaları reddetti.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Yücel'in serbest bırakılmasını takiben, bugün Türkiye-Almanya ilişkilerinde yaşanan bazı sorunların giderildiğini söylerken, bunun daha iyi olabileceğini de sözlerine ekledi.

"En sonunda! En iyi haberler. Deniz Yücel ücretsiz "dedi. Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, bir tweet'te şöyle dedi:

Hükümet sözcüsü Ulrike Demmer, 16 Şubat tarihinde düzenlediği düzenli basın toplantısında, büyük çaplı diplomatik çabalardan sonra "önemli bir ilk adım" olacağını söyledi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Ankara'nın 2016 yılında başarısız bir askeri darbenin şüpheli destekçileri tarafından darbe alındıktan sonra bağları kötüleşen Almanya ile Türkiye arasında hala tartışmalı konular olduğunu söyledi.

Yücel'in davası özellikle Almanya için odak noktası haline geldi.

Sözcü, Berlin'in serbest bırakılması için Berlin'in herhangi bir "kirli anlaşma ya da diğer düzenlemeler" konusunda anlaşmadıklarını söyledi. 

Şansölye Angela Merkel ile 15 Şubatta Berlin'de görüşmeler yapmak üzere bir araya gelen Yıldırım, bu hafta başlarında Yücel'in yakında serbest bırakılması ihtimalini artırdı.

"Umarım yakında serbest bırakılacaktır. Kısa sürede bir gelişme olacağını düşünüyorum, "dedi Yıldırım, Alman yayıncı ARD'ye verdiği bir röportajda.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image