Arama

Türk gümrüklerinin ele geçirdiği kaçak hayvanlar, hayvan hakları federasyonuna devredilecek

6 yıl önce

Türk Gümrük Bakanlığı, ihaleye çıkarılmadan önce bugüne kadar yakaladığı kaçak hayvanların Türkiye Hayvan Hakları Federasyonu'na (HAYTAP) teslim edilmesine başlamıştır.

Türk gümrüklerinin ele geçirdiği kaçak hayvanlar, hayvan hakları federasyonuna devredilecek
ad image
ad image

 

Hayvanların korunmasına ilişkin bir politika güncellenmeden önce, yetkililer tarafından sağlanan odalarda Türk geleneklerine yakalanan hayvanlar düzenlenmiştir. Ancak bir HAYTAP çalışanı, ihale zamanının gelmeden önce birçok insanın orada öleceğini söyledi.

Türk gümrüklerinin ele geçirdiği kaçak hayvanlar, hayvan hakları federasyonuna devredilecek“Kediler ve köpekler kümeslerde ölürlerdi. Ancak son zamanlarda, HAYTAP saha çalışanı Zuhal Arslan, hayvan hakları federasyonlarının yerleşimine yerleştirildiklerini söyledi.

“Hayvanlar yakalandıktan sonra bir çağrı alıp onları bir veterinere götürmek için buluşuruz. Müzayede oluncaya kadar onlara bakıyorum. Arslan, bazen benimle altı ay kalıyorlar, çünkü açık artırma tarihleri ​​belirsiz olmaya eğilimli, ”diye ekledi.

Sadece 2017 yılında Türk gümrük memurları tarafından 38.000'den fazla hayvan yakalandı.

Bunlardan 26.000'i sülükken, 11.300'den fazlası evcil kediler, köpekler, balıklar ve çeşitli ırkların kuşları da dahil olmak üzere evcil hayvanlardı.

Türk yasalarına göre, bir kişi ülkeye girerken en fazla iki evcil hayvan veya 10 akvaryum balığı getirebilir. Daha fazlasını getirmek için bir ticaret izni gereklidir, ya da hayvanlar “kaçak mallar” olarak ele geçirilir.

Türk yasalarına göre hayvanlar, canlı varlık olarak değil, “mülkiyet” olarak kabul edilir. Aktivistler, politika değiştirilmeden önce hayvanların kaderlerine bırakıldığını, kaçak cep telefonlarına benzetildiklerini ve gümrükte yer almadıklarını söylediler.

HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, çoğunlukla Moldova, Bulgaristan, Macaristan ve Ermenistan'dan gelen kaçakçıların hayvanlarını 20-30 dolara kadar ürettiklerini ve 2 bin dolar karşılığında geldiklerini söyledi.

“Ayda yaklaşık 50 dolara çalışan bu insanlar taşıyıcı olarak kullanılıyor. Cep telefonlarını getirdikleri gibi onlarla alışveriş yapan hayvanları da getiriyorlar ”diye ekledi.

Türk gümrüklerinin ele geçirdiği kaçak hayvanlar, hayvan hakları federasyonuna devredilecekTürkiye'de evcil hayvan kaçakçılığı giderek büyüyen bir sorun haline geldi.

7 Mart'ta bir Türk avukat, Türk makamları tarafından ele geçirilen Bulgaristan'dan 22 kaçak yavru satmayı amaçlayan bir ihale prosedürünü iptal etmek için yetkililere başvurdu.

Avukat Sedat Vural, resmi yazışma şikayetini, Ankara'nın kuzeybatısındaki Edirne vilayetinde Başsavcılık'ya teslim edilmek üzere Ankara Başsavcılığına yazdı. Mektubunda hayvan satanların “yasalara, sosyal bilinçlere, insanlık onuruna ve etik değerlere karşı” olduğunu belirten Mektubunun haberine göre, duvar gazetesinin haberi online idi.

Vural, 5 Mart'ta basında çıkan basın açıklamasının ardından, 21 Ocak'taki Türk geleneklerinin, Edirne'deki Kapıkule Sınır Kapısı'nda, Bulgar lisanslı bir araçta toplam 22 yavru ele geçirdiğini açıkladı. Yavrular, planlanan ihale tarihine kadar geçici olarak HAYTAP'ın bakımı altına alınmıştır.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image