Arama

Türk Lirası dolar karşısında dolar karşısında zayıf rekor seviyeye geriledi

6 yıl önce

Türk lirası, 21 Mayıs'ta acımasızca süren toparlanma oranını, dolar karşısında yüzde 2'nin üzerinde bir oranda artırdı. Bu durum, dolar karşısında yükseldi ve Merkez Bankası'nın çift haneli enflasyona girmesi ile ilgili endişeler yaşadı.

Türk Lirası dolar karşısında dolar karşısında zayıf rekor seviyeye geriledi
ad image
ad image

 

Lirası en kötü performans gösteren gelişmekte olan ülke para biri haline bu yıl şu ana kadar yüzde 17 kaybetti.

Reuters'in 21 Mayıs'ta aktardığı gibi, Nomura International'ın kıdemli ekonomisti İnan Demir, “Bu, daha yüksek ABD Hazinesi getirileri ve daha güçlü bir dolar ile karakterize edilen, bozulmaya devam eden küresel bir ortam tarafından yönlendiriliyor ” dedi.

“Geçen hafta Londra'daki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ve Merkez Bankası'nın para zayıflığını durdurmak için harekete geçemediği gerçeği durumu daha da kötüleşti.”

Liranın karşı 4.5920 seviyesinden işlem dolar, 1238 GMT tarafından daha önce 4.5933 rekor bir dokundu sahip.

Lira Avro ve Yen ve karşı tarihin en düşük seviyelerine Türkiye 'nin dolar -denominated bağlar yuvarlandı.

Yıllık enflasyon nisan ayında yüzde 10,85 seviyesinde gerçekleşmiş ve son aylarda yüzde 12,98 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Güçlenen dolar da yardım etmedi. ABD ve Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların kolaylığı hakkında iyi haberlerin gelmesiyle, Amerikan doları, beş ay içinde bir sepet parasına karşı en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar altı önemli para birimleri sepeti karşısında ‘ın endeksi bir noktada 93.860 arasında zirveye dokunmadan, 21 Mayıs tarihinde yeni bir beş ayın en yüksek ayarlayın.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu yıl küresel piyasaları yönlendiren tarife tehditlerini düşürme anlaşmasını müteakip ABD'nin "beklemede" ile ABD ticaret savaşını ilan etti.

Mnuchin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın üst düzey ekonomi danışmanı Larry Kudlow, 19 Mayıs'ta Çinli ve Amerikalı müzakereciler tarafından imzalanan anlaşmanın gelecekte ticari dengesizliklerin ele alınması için bir çerçeve oluşturduğunu söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image