Arama

Türkiye 1,4 milyon doz BioNTech aşısı alıyor

2 yıl önce

Türkiye COVID-19 1,4 milyon doz konusunda aldığı aşı Almanya'nın tarafından geliştirilen Biontech iki gün içinde ülkenin sağlık bakanı aşı verilmesinin önümüzdeki hafta başlayacak ekledi etti.

Türkiye 1,4 milyon doz BioNTech aşısı alıyor
ad image
ad image

 

Yaklaşık 5.800 doz enjeksiyon, test amacıyla geçen hafta Türkiye'ye ulaştı.

Fahrettin Koca, Twitter'da yaptığı açıklamada, 24 Mart'ta 700 binden fazla aşının ülkeye teslim edildiğini ve 23 Mart'ta Türkiye'ye de yaklaşık 750 bin doz aldığını duyurdu.

“Bu aşı ülkemizde ilk defa kullanılacak. Aşı, her merkeze uygun saklama koşullarında uygulanacak ”dedi.

Aşıların, güvenlik testlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye'de yapılacağını söyledi.

Almanya'daki Türk göçmenlerin çocukları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008 yılında kurulan BioNTech, ABD'li ortağı Pfizer ile birlikte dünyanın ilk etkili koronavirüs aşısını geliştirmeyi başardı.

Türkiye, 14 Ocak'ta dört aşamalı aşılama programına başladı. Bugüne kadar ülke, Çinli ilaç şirketi Sinovac tarafından geliştirilen aşıyı kullanıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre bu aşının yaklaşık 14,3 milyon dozu Türkiye'de uygulanmıştır. Yaklaşık 8,2 milyon kişi ilk dozu alırken 6,1 milyondan fazla kişi her iki dozu almıştır. Bu aşı, 28 gün arayla iki doz halinde uygulanır.

BioNTech'in aşısı, Türkiye'nin günlük COVID-19 vakalarının sayısında artış gördüğü bir zamanda geldi.

Vakalar Şubat ortasından bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor, ancak 18 Mart'tan beri günlük enfeksiyonlar 20.000'in üzerinde seyrediyor.

Bazı uzmanlar, Türkiye'nin salgında üçüncü bir dalga yaşadığını ve vakaların Nisan ayında daha da artacağını söylüyor. Enfeksiyonlardaki son artışı virüs varyantlarına bağlayarak, vakalardaki artıştan özellikle İngiltere suşunu sorumlu tutuyorlar.

Milliyet gazetesinin bildirdiğine göre COVID-19 8 ile 11 yaş arasındaki çocuklar arasında da hızla yayılmaya başladı.

Gazeteye göre, ülkenin en büyük şehri olan İstanbul'daki bazı hastanelerde koronavirüs tedavisi gören çocuk sayısı son üç hafta içinde önemli ölçüde arttı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Profesör Haluk Çokuğraş, “Ağır zatürre vakaları olan çocukları koğuşlarımıza kabul ediyoruz” diyerek İngiltere varyantının çocukları ve gençleri etkilediğini sözlerine ekledi.

Hastalığın 9 yaşın altındaki çocuklar arasında yayılması hızlanırsa, 30-45 yaş arasındaki ebeveynlerinin de kötü şekilde etkileneceği konusunda uyardı.

Ege Üniversitesi'nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Profesör Zafer Kurugöl, salgının ilk aşamalarında çocuklar virüsü ebeveynlerine bulaştırdı, ancak şimdi tam tersi çalıştığını söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image