Arama

Türkiye bu ay 4,5 milyon doz Pfizer aşısı alacak

2 yıl önce

Türkiye Sağlık Bakanı 18 Mart'ın başlarında yaptığı açıklamada, 4,5 milyon doz Pfizer -BioNTech COVID-19 aşısının ülkeye bu ay ulaşacağını söyledi.

Türkiye bu ay 4,5 milyon doz Pfizer aşısı alacak
ad image
ad image

 

Ülkenin Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu toplantısının ardından konuşan Fahrettin Koca , testlerde kullanılacak aşının ilk 58.000 dozunun Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Koca, “Bu ay uygulanmak üzere 4,5 milyon daha fazla doz gelecek. Bu arada aşı testleri de tamamlanacak ”dedi.

Sırası gelenlere aşının yapılacağını sözlerine ekledi. Önümüzdeki hafta itibarıyla 60-65 yaşları arasında olanların aşılamasına başlanacağını söyledi.

Aşı tedarikiyle ilgili olası sorunları önceden tahmin ederek, ülkenin küresel aşı erişimiyle ilgili sorunların üstesinden gelme ve yerli bir aşı geliştirme konusunda somut adımlar attığını söyledi.

Türkiye'de virüsün mutant varyantlarının görüldüğünün altını çizen Koca, mutant virüslerin daha kolay bulaşabileceğini söyledi.

İnsanları virüsü küçümsememeye çağırarak, önlemlere sıkı sıkıya uymanın önemini vurguladı.

"Maalesef son 15 günde illerimizin çoğunda vaka sayısında artış oldu" dedi ve sonuçların henüz hastanelere yansımaya başlamadığını da sözlerine ekledi.

COVID-19'un aylar içinde artık kitlesel bir sorun olmayacağına dikkat çekerek, “İnsanlık 2020 çaresizliğinin üstesinden geldi. 2021, umut ve zafer yılıdır” dedi.

Pfizer-BioNTech aşısı, Almanya'daki Türk göçmenlerin çocukları olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından geliştirildi.

BioNTech, çeşitli ülkelerdeki altı üretim tesisinde bu yıl toplam 2 milyar doz aşı üretmeyi hedefliyor.

Ocak ayında Türkiye toplu bir COVID-19 aşılama kampanyası başlattı ve 1 Mart'ta koronavirüs kısıtlamalarından kademeli bir normalleşme başladı.

Resmi rakamlara göre Türkiye genelinde bugüne kadar 12,35 milyondan fazla Çin aşısı uygulanmıştır.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image