Arama

Türkiye Karabağ zaferinden Azerbaycan'ı övdü

3 yıl önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'ı işgal altındaki toprakları özgürleştirdiği için tebrik ederek, Dağlık Karabağ anlaşmasını Bakü için "büyük zafer" olarak nitelendirdi.

Türkiye Karabağ zaferinden Azerbaycan'ı övdü
ad image
ad image

 

Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu anlaşma Azerbaycan için büyük bir başarı ve zaferdir. Kırgız mevkidaşı Ruslan Kazakbayev ile 30 yıldır işgal altındaki topraklar kurtarılıyor ”dedi.

Türkiye'nin Dağlık Karabağ anlaşmazlığını sona erdirmek için anlaşmanın izlenmesi konusunda taraflarla temas halinde olduğunu söyledi . Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile de 10 Kasım'da bir telefon görüşmesi yapan Çavuşoğlu, görüşmelerin sürdüğünü söyleyerek ateşkesin izlenmesinde olası bir Türk rolü önerdi.

“Şimdi bu [ateşkesin] nasıl izleneceği ve kontrol edileceği konusu var. Bu konularda görüşmelerimiz devam ediyor.
Aliyev'in ofisi, “ Bu arada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesinde girişimi tartıştı. Ermenistan ile uzun süreli askeri çatışmayı sona erdiren barış anlaşmasının ardından Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ savaşındaki zaferinden dolayı birbirlerini tebrik ettiler .

Aliyev, 27 Eylül'de başlayan savaşta Azerbaycan'a siyasi ve manevi destekleri için bir kez daha Erdoğan ve Türk halkına teşekkür etti.

Telefon görüşmesi sırasında taraflar, ateşkesi izlemek için bir Türk-Rus barışı koruma merkezinin kurulmasını selamladı ve bu merkezin bölgede kalıcı barışın sağlanmasına katkı sağlayacağına dair güvenlerini dile getirdi.

Türk yetkililer gün boyu Bakü'yü zaferinden dolayı alkışladı. Karabağ artık özgür. Karabağ Azerbaycan'dır. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye hem sahada hem de masada Azerbaycan'ın yanında kalacak ”dedi.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan'ın işgal ettiği tüm Azerbaycan topraklarının iadesi, bölgede barışın sağlanması ve ateşkes koşullarının yerine getirilmesi sürecinde Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Akar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 30 yıldır işgal edilen kendi topraklarını geri almak ve Ermenistan'ın barbar saldırılarına son vermek için doğru bir mücadele veren Azerbaycanlı kardeşlerimizin zaferini kutluyoruz" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image