Arama

Türkiye, Kasım ayından itibaren BioNTech güçlendirici çekimler sunmayı planlıyor

2 yıl önce

Türkiye, ekim ayından başlayarak, iki kez aşı yaptırmış kişilere Pfizer - BioNTech aşılarının üçüncü dozunu sunmayı planlıyor.

Türkiye, Kasım ayından itibaren BioNTech güçlendirici çekimler sunmayı planlıyor
ad image
ad image

 

Pfizer-BioNTech aşısının ilk dozları Nisan ayında, ikinci dozları ise Haziran ayında uygulandı. İncelenen planlara göre, aşının üçüncü dozu Kasım ayında verilmeye başlanacak.

Bu haftanın başlarında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 güçlendirici aşının hastalığa karşı korumayı artırdığını ve insanları destekleyici aşı yaptırmaya çağırdığını söyledi.

Üç doz koronavirüs aşısı alan kişilerin tüm COVID-19 vakalarının yüzde 2'sinden daha azını oluşturduğunu gösteren istatistiklere atıfta bulundu.

Bakan, "tam aşılanmış" kişileri, iki doz inaktive edilmiş aşı artı üçüncü bir doz verilmiş veya altı ay içinde iki doz mRNA aşısı almış olanlar olarak tanımladı.

“İleride altı ayda bir aşı yaptırmamız gerekip gerekmediğini yalnızca zaman gösterecek, çünkü Türkiye'de hala aşılanmamış çok sayıda insan var. Bu kişiler aşılı nüfus için de risk oluşturmaktadır. Nüfusun en az yüzde 70'inin aşı olması çok önemli” dedi.

Ankara Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör İsmail Balık, yaklaşık 6 milyon vatandaşın henüz üçüncü dozunu almadığını, ancak Sinovac aşısının verildiğini söyledi.

Balık, "Ya BioNTech aşısını ya da Sinovac'ın üçüncü atışını bir an önce almalılar," dedi.

Hem Pfizer/BioNTech aşısını hem de Çinli Sinovac firması tarafından Ocak ayı ortasında kullanıma sunulan aşılama programında geliştirilen aşıyı kullanan Türkiye, şimdiden üçüncü dozu sunuyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 9 milyondan fazla kişiye COVID-19 aşısının üçüncü dozu verildi.

9 Eylül'de Koca, yaklaşık 11,3 milyon kişinin ikinci dozlarını atladığını belirterek, ölümcül virüse karşı sadece bir atışın etkili olmadığını vurguladı.

Türkiye bugüne kadar 100 milyon dozdan fazla COVID-19 aşısı uygulamıştır.

50,9 milyondan fazla insan ilk dozlarını alırken, 39,6 milyondan fazlası tam olarak aşılanmıştır.

Koca, aşı sürüşü daha yavaş olsaydı ülkedeki günlük enfeksiyon sayısının en az dört ila beş kat daha yüksek olacağını söyledi.

Bakan ayrıca, yerli olarak geliştirilen jab TÜRKOVAC'ın, yetkililerin acil kullanım onayı için başvurmaya hazırlandığı bir aşamada olduğunu da duyurdu.

Onaylanırsa Ekim ayında seri üretime başlayacağız.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image