Arama

Türkiye koronavirüs önlemlerini sıkılaştırıyor, hafta sonu kilitlenmelerini geri getiriyor

3 yıl önce

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart'ta koronavirüse karşı daha sıkı tedbirler açıklayarak ülke genelinde artan yüksek riskli şehirlere işaret etti.

Türkiye koronavirüs önlemlerini sıkılaştırıyor, hafta sonu kilitlenmelerini geri getiriyor
ad image
ad image

 

Erdoğan, Ramazan ayı boyunca hafta sonu tam bir tecrit olacağını ve restoranların sadece teslimat ve paket servis olarak hizmet vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kompleksinde üç saatlik bir kabine toplantısı sonrasında konuşan Erdoğan, ülke genelinde akşam 9.00'dan akşam 5.00'e kadar sokağa çıkma yasağının devam edeceğini söyledi.

Halk sağlığı önlemi olarak, ülkedeki tüm restoran ve kafelerin maksimum% 50 kapasite ile çalışacağını sözlerine ekledi. 

Koronavirüs için çok yüksek riskle karşı karşıya olan şehirlerde tam hafta sonu kilitlenmeler yaşanacak. 

Türkiye'deki 81 ilden 58'inin veya nüfusun% 80'inin virüs için çok yüksek riskli olarak sınıflandırıldığının altını çizdi. 

Erdoğan, ülkenin başarılı aşılama kampanyasında, 10 milyonun üzerinde koronavirüs aşısı yapıldıktan sonra COVID-19 vakalarının sayısında düşüşe ve yaşlılarda ölümlere işaret etti .

8,5 milyondan fazla insan ilk dozlarını alırken, 6,6 milyondan fazla kişi iki dozluk bir kursu tamamladı.

Düşük, orta, yüksek veya çok yüksek riskle karşı karşıya olan illerin sınıflandırılması, enfeksiyon oranlarına ve 14 Ocak'ta başlayan Türkiye'nin aşılama kampanyasına dayanmaktadır.

Türkiye'nin 81 ilinin renk kodlu risk haritasının risk durumuna göre her hafta yeniden yapılacağını, normalleşme uygulamasının ise iki haftada bir güncelleneceğini sözlerine ekledi.

Ramazan ayı için önlemler

Cumhurbaşkanı, Ramazan ayı boyunca, sırasıyla gündüz oruç saatlerinden önce ve sonra yapılan sahur ve iftar toplantılarının ülke çapında yasak olduğunu söyledi.

Ayrıca, Müslümanların kutsal ayı boyunca Türkiye genelinde hafta sonu kilitlenmelerinin olacağını da sözlerine ekledi.

Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde restoran ve kahvehane gibi işletmelerin sadece paket servislere açık olacağını söyledi. 

Ramazan 13 Nisan'da başlayıp 13 Mayıs'ta sona erecek. 

Yatırım patlaması

Ülkenin yatırım politikası hakkında konuşan Erdoğan, Türkiye'nin yatırımcılar için cazip bir ülke haline geldiğini söyledi. 

Geçen yıl ülkede 100 binin üzerinde yeni şirket açılırken, kapanan şirket sayısının 16 binin altında olduğunu vurguladı. 

Yeni kurulan firmaların önemli bir kısmının da yabancı sermayeli olduğunu söyledi. 

Türkiye'de son 10 yılda yabancı sermaye ile kurulan 75.700 şirketin 11.000'den fazlası geçen yıl faaliyete geçti.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image