Arama

Türkiye yeni vizyon getiremediği için Kıbrıs Rum Kesimi'ni suçluyor

3 yıl önce

Türkiye ve Türk Kıbrıs, Cenevre'de BM liderliğinde iki gün süren bir konferans sonucunda adadaki çıkmaza son vermek için yeni bir vizyon getirememekle Kıbrıs Rum Kesimi'ni sorumlu tuttu ve iki devlet için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Türkiye yeni vizyon getiremediği için Kıbrıs Rum Kesimi'ni suçluyor
ad image
ad image

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin egemen eşitliğine dayalı iki devletli çözüm önerisini çok güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz" dedi . Cenevre'de görüşmeler.

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in önerilerini de reddettiğini belirten Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum Kesimi'nin 2017'de başarısızlıkla sonuçlanan Crans-Montana görüşmelerinde ortaya attığı tartışmaları tekrarlayarak Kıbrıslı Türklerle iktidarı paylaşma konusundaki tereddütlerini dile getirdi.

Türkiye, Guterres'in toplantıları erteleme kararını desteklediğini belirterek, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde bu pozisyonuna katlanacağını sözlerine ekledi.

Tatar da Kıbrıslı Türkleri eşit ortaklar olarak görmeyen Kıbrıs Rumlarının uzun vadeli stratejisini eleştirdi ve egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

"Eşit statümüz tanınmadan resmi görüşmelere başlamak anlamlı değil" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image