Arama

Uzman, Türkiye COVID-19'u sonbahara kadar kontrol altına alabilir

3 yıl önce

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Profesör Serap Şimşek Yavuz'a göre, yaz aylarında aşıların hız kazanması halinde Türkiye, salgını etkili bir şekilde kontrol altına alabilir.

Uzman, Türkiye COVID-19'u sonbahara kadar kontrol altına alabilir
ad image
ad image

 

Yavuz, mRNA aşısının tek atış enfeksiyon oranını yüzde 70 azalttığını ve bu aşının iki dozunun hastaneye yatışları ve ölümleri yüzde 90'a kadar düşürdüğünü söyledi, ancak mevcut aşamada kısıtlamalar hafifletilirse uyarıda bulundu: koronavirüs vakaları kesinlikle yeniden yükselmeye başlayacaktı.

“COVID-19 önlenebilir bir hastalık haline geldi ama yok olmayacak. Grip gibi bir şey olacak ve koronavirüs aşılarının periyodik olarak uygulanması gerekeceğini düşünüyoruz. Nüfusun yaklaşık yüzde 70'i aşılanırsa, insanların artık yüz maskesi takmasına gerek kalmayabilir ”diye ekledi.

Koronavirüs vakalarının sayısı, 29 Nisan'dan 17 Mayıs'a kadar devam eden ülke çapındaki tam kilitlenme nedeniyle son birkaç haftadır istikrarlı bir şekilde düşüyor.

Günlük 60.000 vakayla rekor seviyeye ulaşan enfeksiyon sayısı, 20 Mayıs'tan beri 10.000'in altına iniyor.

Yavuz, Türkiye'de aşı tereddütünün bazılarının sandığı kadar yaygın olmadığını da öne sürdü.

“Aşılar gelmeye başladıkça ve aşılar hız kazandıkça bu tereddüt ortadan kalkacak. Kampanyalar, bilgilendirici toplantılar ve videolar insanları aşılarını yaptırmaya ikna etmeye yardımcı olacak ve aşı üzerindeki soru işaretleri ortadan kalkacak ”dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettion Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz Pfizer / BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik aşısı almak için anlaşma yaptığını söyledi.

Türkiye önümüzdeki haftanın başlarında yaklaşık 5 milyon doz Pfizer / BioNTech aşısı almayı bekliyor.

Bu arada Sağlık Bakanlığı, halkı aşı olmaya teşvik etmek için “kolları sıvıyoruz” adlı bir kampanya başlattı.

Ülke, aşılama programının kapsamını kademeli olarak genişletiyor. 50 yaşın üzerindeki kişilere 1 Haziran'dan itibaren COVID-19 verilmeye başlanacak. Engelliler bu hafta aşılama sürücüsüne eklendi.

Yetkililer, aşı programını 18 yaşındakiler de dahil olmak üzere en geç sonbahara kadar daha fazla grubu içerecek şekilde genişletmeyi hedefliyor.

Türkiye, 14 Ocak'ta aşılama programını başlattığından bu yana 28,6 milyondan fazla aşı dozu uygulamıştır. Yaklaşık 16,4 milyon kişi ilk dozu alırken, 12,2 milyondan fazla kişi tamamen aşılanmıştır.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image