Arama

Uzmanlar, küresel ısınmanın Türkiye üzerindeki olası sonuçları konusunda uyardı

3 yıl önce

Türkiye Büyük Millet Meclisi İklim Araştırma Komisyonu'na sunulan bir rapora göre , kuraklığın Türkiye üzerindeki ciddiyeti ve mekansal etkisi artacak ve ülke 100 yıl içinde daha yoğun bir kuraklık döngüsüyle karşı karşıya kalacak.

Uzmanlar, küresel ısınmanın Türkiye üzerindeki olası sonuçları konusunda uyardı
ad image
ad image

 

Ankara Üniversitesi'nden akademisyen İhsan Çiçek tarafından hazırlanan rapor, Nisan ayından bu yana Türkiye'de 47 milyon kişinin kuraklık riski altında olduğunun altını çiziyor.

Çiçek, küresel iklim değişikliği ekseninde olası sel ve diğer doğal afet türlerine de odaklandı .

2100 yılına kadar 776 bin kişinin sel ve fırtınalardan etkileneceği belirtilen rapora göre, bu doğal afetlerin halka maliyeti 16,5 milyar avroyu bulabilir.

Kuraklığın göçleri tetikleyeceğini belirleyen Çiçek, 16 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul'a özgü kuraklığın bir tehlike olduğu algısından kurtulmanın gerekliliğini vurguladı.

“Barajlardaki su seviyesi [yılın başında] yüzde 20'ye düştü ve tüm medya kuraklıktan bahsediyordu. Şimdi bu oran yüzde 80'e ulaştı ama kimse konuşmuyor ”diyen Çiçek, kuraklık tehlikesinin her yerde olduğunu sözlerine ekledi.

"Kuraklık en sinsi doğal afettir" dedi.

İstanbul'u besleyen barajlardaki su seviyeleri, şehrin su kaynaklarının endişe verici derecede düşük olduğu 8 Ocak'ta sadece yüzde 19.1 idi, ancak birkaç ay içinde neredeyse yüzde 60 arttı.

Çiçek, kuraklıkla birlikte göçlerin artacağı konusunda da uyarıda bulunarak, ülke içinde tarım merkezlerinden diğer bölgelere göçlerin başlayacağını öngördüğünü söyledi.

Yine Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Somuncu'nun hazırladığı raporda iklim değişikliğinin turizme olası etkileri de değerlendirilerek komisyona sunuldu.

Rapora göre, yüksek sıcaklıkların ve kuraklığın turizme etkisi mevsimsel değişim, turistler üzerindeki sıcaklık stresi, soğutma maliyetleri, bitki-yaban hayatı ve böcek popülasyonundaki değişiklikler ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasıyla ilgili olacak.

Raporda, azalan kar yağışıyla birlikte kış sporları destinasyonlarında yetersiz kar yağacağı, suni kar yapma maliyetlerinde artış ve daha kısa kış sporları sezonunun görüleceği kaydedildi.

Raporda Akdeniz bölgesi, 21. yüzyılın ortalarında ve sonunda yükselen sıcaklıklardan etkilenmesi beklenen sıcak noktalar arasında yer alıyor.

Deniz seviyesinin yükselmesi ile Ege bölgesinde Bodrum Yarımadası ve Gökova Körfezi çevresindeki tesisler ve yerleşimler olumsuz etkilenecek.

Daha sık ve büyük orman yangınları, yoğun seller ve bu afetlerin turizm altyapısına verdiği zarar gibi etkiler de risk değerlendirmeleri arasındadır.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image