Arama

X nesile ne oldu?

7 yıl önce

Douglas Coupland, 1991 yılında çıkardığı X Nesilinde yeni nesil tanımladı. Peki bu alaycı, işyeri kurulmayan çocuklar nasıl gidiyor, şimdi 40'lı yaşlarında mı? Lindsay Baker araştırıyor.

X nesile ne oldu?
ad image
ad image

 

Bilinen ve devam eden bir kavga: bir köşede bebek boomers ve diğerinde binyıllar. Öyle görünüyor ki iki nesil birbirinin boğazında sürekli duruyor. Yine de daha az tanıdık gelecek kuşaklardan Millennials arasında doğan diğer neslin sözü. X Nesil ne oldu? Nerede oldu, şu anda 35 ve 55 yaşları arasındaki kayıp nesil, ilk önce 1991'de yazar Douglas Coupland tarafından tespit edildi mi? Nasıl gelişti ve bugün bir şey öğrenebilir miyiz?

Bunlar, Şimdi Biz We Are kitabı olan X. er Tiffanie Darke'nin İngiliz X. Üreticisi tarafından ortaya atılan sorulardı: X Nesil Olursa Ne Yaptı? Daha yeni yayınlandı. Medyada çalışarak reklam ajanslarıyla düzenli toplantılara katılacaktı. Darke, BBC Kültür'e "Bu iki gruba tamamen saplantı vardı" diyor. "Yaşam için iş dünyasında, hem emekli, hem zaman hem de nakit bakımından zengin emekçiler ve finansal açıdan daha az güvenceli, ancak teknolojiye duyarlı endişeli bin yıllar." Bir süre sonra düşünmeye başladı: "Bekle, Ya ben? Peki ya arasındaki nesiller? "

Tiffanie Darke

Tiffanie Darke, sevilen, eğlendirici keyif ve kapsayıcılık duygusu yüzünden 90'ları hatırlar (Kredi: Tiffanie Darke)

1990'lı yılların başında Darke, Hindistan'da dolaşırken para toplamak için bir pizza restoranında çalışan bir 'McJob' yapıyordu. Coupland'ın kitabı Generation X: Hızlandırılmış Bir Kültür İçin Masallar "tam olarak kim olduğumu ifade etti" diye hatırlıyor. Kitap, General X-ers'i, yalnızca Darke ve arkadaşlarıyla değil, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca diğeriyle çınlayan, dinsiz, alaycı ve kuruluş karşıtı özellikler olarak nitelendirdi. 'Loadamoney' kültürü, zihinlerini genişletmek için seyahat eden General Xers, yaratıcı endüstrilerdeki "yuppy" daha fazla sektördeki işleri tercih eden ve techno müziğiyle harekete geçen kültürü doğurdu. Ve kısmen ama tamamen değil - 1980'lerin sonunda ve 90'lı yılların başında Britanya'da süpürülmüş olan MDMA uyuşturucu. "Aşkın 3. Yazı" idi;

Ravey günleri 

Darke bu kültürün merkezinde yer aldı ve öncelikle onun sevilen hazcı eğlencesi ve kapsayıcılık duygusunu hatırlıyor; sınıf, ırk, cinsiyet ve cinselliğin tüm sınırlarına hitap ediyordu. Sonunda polis tarafından kapatılan Worcestershire'deki Castlemorton'da hemen herkes tarafından alkışlanan ani raflarda yer aldı. Serin ve isyankar bir kültürdü ve biri "liberal, eşitlikçi bir zihniyet" üzerine kurulu bir filmdi: "Parayla herkesle konuşacaktınız, herkese eşit derecede geçerli - huysuz kabuklar ve yolcular var, tesisatçılar, eşcinsellik kutlandı, Siyah müzik kutlandı. Ve organik olarak ve yavaş yavaş gelişti "diyor Darke. 

Dijital öncesi bir zamandı, bu yüzden tanışmak için fiziksel olarak orada bulunmak zorundaydınız - Tiffanie Darke 

"Bu, dijital öncesi bir zamandı; bu nedenle buluşmak için fiziksel olarak, o barınakta, o alanda veya depoda bulunmanız gerekiyordu." 1994 yılında İngiltere hükümeti Ceza Adaleti Tasarısını geçti; bu Bill kendiliğinden Toplantılar yasadışı. Ancak Darke, bu sadece daha organize, kazanılmış olaylar yarattı, diyor. "Sahne çok ana akım oldu, bütün ülke çapında yırtıldı. Teraslara vardığında futbol holiganizmine bir son vermekle bile alakalıydı. "

Yüz

The Face'in kapağındaki Kate Moss'un Corinne Günü portresi, 1990'ların başında bir simge haline geldi ve üçüncü bir 'Summer of Love' (Kredi: Stephen Dowling) başlattı.

Parti, 1990'lı yıllarda Birleşik Devletlerde grunge müzik ve İngiltere, Britpop, Brit Art, ladette yükselişi ve Cool Britannia ile devam etti. Vanity Fair ilan etti: "Londra Tekrar Salınır!" Darke'nin bakış açısıyla, Gen-X duyarlılığının hoşgörü değerleri üzerinde güçlü ve organik olarak ve başarılı bir şekilde gelişmesinin nedeni, gerçek bağlantılara ve zorlu deneyimler üzerine kurulu olmasıydı. "Sahneye ait olmak için gerçek zaman ve emek harcamak zorunda kaldınız. Artık internette ve sosyal medyada çok kolay, çok karışık, bir saat içinde 20 kabile katıp ayrılabilirsiniz "diyor. "Bin yıldır kimsenin büyük bir kimlik krizi geçirmediğine şüphe yok." Dolayısıyla, "zırhlı zanaatkarların çapraz dikiş veya peynir yapma veya mikro bira üretiminde" artış. Hızlı teknoloji için bir kontrpot. "

"Bereketli bir zaman" olmasına rağmen, Gen-X bahçesinde daima pembe değildi ve Darke, kitapta iş hayatının dengesinin (ya da onun eksikliğinin) gelişen öyküsünde özellikle kadınların "toplu yem" olduğunu anlattı. Çoğu durumda) ve bir dereceye kadar cinsiyet siyasetinde de değişiklik yapmaktadır. Ayrıca, orta yaşlı bir Gen Xer gibi hayatın bazen zorlu gerçeklerini de inceler mi? Ancak kuşkusuz kuşağının kuşkusuz "geri verileceği" gerekçesiyle kararlıdır.

Gerçekler ısırır

Ben Stiller'in 1994 yapımı Reality Bites filmi, Zeitgeist'i X Neslin tutum ve yaşam tarzı seçimleriyle canlandırdı (Kredi: Alamy)

Darke'nin görüşüne göre, Xers Üreticileri bin yıllar ve kabadayı ülkeler arasında bir "köprü" sağlamak için görev almalıdır, özellikle de kuruluş karşıtı olmaktan onun bir parçası olmaktan büyük ölçüde uzaklaşmış olması gerekir. Darke'nin mesajı, X Nesil iyileştirici bir rol oynayabilir ve hoşgörüyü arttırmaya yardımcı olabilir. "Hepimiz dijital öncesi dünyada neyin önemli olduğunu ve zehirli akıllı telefon kültürünü hatırlamamız gerekiyor. Ben bunlardan birinin kadar suçluyum, çekici ve bağımlılık yapıcı ama bakmak önemlidir. "

Yetişkinler

Tiffanie Darke'nin Gen-X hikayesini değerlendirmesi ikna edicidir ve tutkuyla ifade edilmiştir. Ancak X Nesilinin orijinal yaratıcısı, evrimini nasıl görüyor - ve şimdi nerede olduğumuzu? Kanadalı yazar ve sanatçı Douglas Coupland şimdi 55 yaşındaydı ve o yıllar önce yazdığı neslin daha üst düzeydeki son bölümünde. Coupland, Bit Rota adlı son kitabında "Zaman zaman internet öncesi beynimi özlüyor olabilirim, ancak kesinlikle geri istemiyorum" diye yazıyor.

Bir kere başlayınca, analog çağın canlı anıları olmayacak - Douglas Coupland

Bu konuda ne kaçırıyor ya da etmiyor mu? BBC Kültür'e "Ben cahil değilim: hatırlamıyorum" dedi. "İki yıl önce unutmaya başladım ve şimdi hepsi gitti. Bazen beyinimi bir kitap okuyarak 20. Yüzyıl olduğunu düşünmek için kandırabilirim, fakat durduğum anda buradayım. "Gen X'in analog ve dijital dönemleri kapsadığı gerçeğine karşın: Kutsal bir güven. Bir kere gittiğimizde, analog çağın canlı anıları olmayacak. "

Peki o, algoritmik kültürün insan sezgisini aştığını veya aşacağını düşünüyor mu? "Aslında evet. 'Hayır' demeniz ve tezahürat yapmanız gerektiği biliyorum 'Yay insanlığı!' Ancak sezgi sona eriyor. "Google Cultural Institute'da ikamet eden sanatçı," hepsinin büyüklüğü hakkında bir fikir edinmişti. Eğer evrende yalnızsak, o zaman şimdiye kadar evrende inşa edilmiş en büyük şey bu "dedi.

Douglas Coupland

Kanadalı yazar Douglas Coupland, 1991 yılında Hızlandırılmış Kültür İçin Nesil X: Masallar yayınladı (Kredi: Wikipedia)

Peki X Nesilinin yörüngesini nasıl tarif ederdi? "Gen X'i böyle tanımadım, ancak Tiffanie Darke'nin yaptıklarından hoşlanıyorum. Kuşak gözlemiyle elde ettiği kadar iyidir; O deli akıllı, "Coupland diyor. "Kavramsal olarak, Gen X bash-it-a-stick piñata nesil olmaktan, en büyük kuşak - ailem" in mirasçısı olan ciddi kuşağa dönüştü. Boomers biraz değişmedi. Bir Gen X olduğu kadar, okul faturalarını çocukları için öder ve aileleri için hemşire bakımı yapar. Hem pro hem de anti-kuruluş olmak için fazla boş zaman yok. Kendilerini mezara girmekle meşguller. "

Coupland binyıllar hakkında "tarafsız" olduğunu hissediyor. "Binlerce yıldır söyledikleri her şey, binlerce yıl boyunca işler yoluna girmediğinde baş etmeyi başaramadıklarının dışında, X hakkında söyledikleri şey" diyecektim. Ve kültürümüzün içinde bulunduğu hızla ilerlemesini öngörüyor mu? Son birkaç on yıl mı "Evet, aslında daha hızlı. Data yeni zamandır. Bulut yeni sonsuzluktur. Gerçekten yüzünüzün tam karşısında oluyor "dedi.

Ancak onun görüşüne göre, geleceğin elinde tuttuğu şeylerden kesinlikle korkmamalıyız. "Yok hayır. Şu an gerçekten güzel şeyler var "diyor. "Sadece alarmı varsayılan ayar olarak kullanmaya şart koşuyoruz. En az endişelendim de değilim de olmamalıyım. "Onun iyimserliği Tiffanie Darke'den daha az evanjelike ait olabilir, ancak daha az ikna edici ve yatıştırıcı değildir. "Gözlemci" olarak tanımlanan biri olarak, Douglas Coupland, Gen X için geleceğin neye inandığını düşünüyor? "Gerçekten iyi bir şişe Pinot Gris, rahat bir yatak, iyi wi-fi ve etrafında kimse bunları kemirmeye çalışmaz."

Eğer BBC Kültür bizim için üzerine kafasına gördük bu hikaye veya başka bir şey hakkında yorum yapmak isterseniz  Facebook'ta  sayfa veya mesajın bize  Twitter .

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image