Arama

YGS BARAJ PUANI YÜKSELDİ 2016

8 yıl önce


YGS BARAJ PUANI YÜKSELDİ 2016
ad image
ad image

YGS baraj Puanı değişti mi? 2016 yılının ilk sorulan soruları arasında yer aldı. Üniveriste eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilk aşamada girmek zorunda olduğu YGS sınavının baraj puanı değişti. Peki, YGS Baraj Puanı kaç oldu? 2016 yılı YGS haberine göre, YÖK tarafından kısa bir süre önce yapılan açıklama ile 2016 YGS Baraj puanı yükseltilerek 150 puan olarak belirlendi. YÖK, 2016 ylı için Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) uygulanan 140 baraj puanının bu yıl için yükselterek 150 puana çıkartılması kararı alındığını duyurdu. YGS baraj puanında meydana gelen değişme öğrencileri nasıl etkileyecek. Baraj puanının yükselmesi taban puanlaırda etkileceyecek mi? bu konu önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. YGS baraj puanı öğrenmek için ve detaylı bilgileri ajanshaber.com'u takip ederek ve haberimizin devamında bulabilirsiniz.

YGS BARAJ PUANI DEĞİŞTİ

YGS baraj puanı kısa bir süre önce YÖK tarafınan yapılan açıklama le değişti. 2016 YGS sınavına girecek olan öğrenciler için geçerli olcak olan YGS baraj Puanı 140 puan dan 150 puana çıkarıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ön Lisans, Açıköğretim Ön Lisans ve Lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlara girişte kullanılan YGS baraj puanını yükseltme kararı aldığını açıkladı. YÖK'ün , 24.12.2015 tarihinde gerçekleştimiş olduğu Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) uygulanan 140 baraj puanının 150 puana çıkartılması kararı alındığını duyurdu.
YÖK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

YGS BARAJ PUANI İLE İLGİLİ SON DURUM HABERLERİ ÇİN TIKLAYIN

ÖSYM YGS DUYURULARI İÇİN TIKLAYIN

Bilindiği üzere, lisans programlarını tercih edebilmek için ham puan olarak %20 başarıya tekabül eden 180 baraj puanı, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için %10’luk başarıya eşdeğer olan 140 baraj puanı uygulanmaktadır.

Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılması başarı beklentisinin %10’dan %12,5’a çıkması yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşımaktadır.

Bilindiği üzere Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık programları için sıralama tabanı getirilmesi ile ilk defa taban puanlar yükseltilirken, bugün kabul edilen yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacaktır.

Son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırmıştır. Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır. Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi gerektiğini bildiğimizi ve bunun içinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyuna ifade ederiz.”

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image