Arama

Yine ölen kusurlu bulundu

8 yıl önce


Yine ölen kusurlu bulundu
ad image
ad image

Siirt Botan Çayı üzerindeki Alkumru Barajı’nda, 2014 yılında kapakların açılması nedeniyle yükselen sular altında kalıp piknik yaparken can veren 6 kişiyle iligi davada ikinci bilirkişi raporu da mahkemeye sunuldu.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ...

Barajı işleten şirketin talebi üzerine çıkan ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in ulaştığı raporda, ölenlerin suçlu olduğu savunuldu. Yeni raporda daha önce verilen ilk bilirkişi raporunda suçlanan firma yöneticilerinin yaşanan faciada bir ihmal ya da kusuru olmadığı tespiti yapıldı; facia bölgesinde ikaz levhası bulunduğu, baraj suları salınmadan siren ve ışıkla uyarıda bulunulduğu belirtildi.

‘ÖZEN GÖSTERMEDİLER’

Bölgenin tehlikeli olduğunu bildikleri öne sürülen kurbanların, yüzme bilmemelerine rağmen burada piknik yaparak kendilerinin ve çocuklarının can güvenliğinin sağlanması hususunda dikkat ve özen göstermediği savunulan raporda, piknik yapanlar kusurlu bulundu ve özetle şöyle dendi:

“Alkumru Barajı ile Kirazlık regülatörü 21 Haziran 2012 tarihinden itibaren elektrik üretimine başladığı, hemen her gün belirli saatlerde elektrik üretimi yapıldığı, bu nedenle de Botan Çayı’na bırakılan suyun geniş yerlerde 10-15 santimetre, dik ve dar yerlerde ise 3-5 metre yükseldiği, arazinin yapısı nedeniyle su akış hızının fazla olduğu tartışmasızdır. Alkumru Barajı’nın iki yılı aşkın çalıştığı dikkate alındığında Botan Çayı’ndaki su debisi ve su akış hızının değişimlerinin çevre halkı tarafından bilinmemesi mümkün değildir.”

ÇOCUKLAR KUSURSUZ VELİLER ASLİ KUSURLU

İkinci bilirkişi raporunda, ölen küçükler Sena Nur (10), Betül (8) ve Şevval Parlaküşer’in (6) yüzme bilmelerinin söz konusu olmadığı, bölge halkının buranın tehlike ve risklerini bildikleri ifade edilerek şöyle denildi: “Çay kenarında bulunan ikaz levhalarını ve siren sesini göz ardı ederek olayın meydana gelmesinde, maktuller Sena Nur, Betül ve Şevval dışındaki piknik yapanların kusuru bulunmaktadır.” Elektrik Mühendisi Orhan Süslü, İnşaat Mühendisi Şener Sayın, Makina Mühendisi Emin Şengül imzası bulunan raporda, olayda can veren Ahmet Tente ve Osman Parlaküşer ile yaralılar Emine Kunduracıoğlu, Leyla Tente, Sabriye Tente, Beşire Tente, Yunus Emre Öztaş, Ebru Olgun, Gönül Olgun, Ercan Olgun, Doğan Güleç, Kerime Parlaküşer ve Recep Tente’nin “asli kusurlu” olduğu belirtildi.

 

Kaynak: Hürriyet

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image