Arama

YPG VE IŞİD ÇOCUKLARI CEPHEYE SÜRÜYOR!

8 yıl önce


YPG VE IŞİD ÇOCUKLARI CEPHEYE SÜRÜYOR!
ad image
ad image

IŞİD, YPG ve İran bağlantılı Şii örgütler, yüzlerce çocuk savaşçıyı kanlı cephelerin en ön saflarına itiyor. Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaşta yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca Suriyeli evlerinden kopmak zorunda kaldı. Ancak savaşın en kötü yanlarından biri de çocukların hayatlarını çalması oldu. Suriye'deki iç savaşta yüzlerce çocuk, IŞİD, YPG ve İran bağlantılı Şii örgütler tarafından cephelere sürüldü. Sokaklarda oyun oynamaları gereken yaşta olan çocuklar örgüt kamplarında askeri eğitim almaya zorlandı.

CANLI BOMBA YAPILIYOR

Azez'de IŞİD ve PKK'nın Suriye'deki silahlı kanadı YPG'ye karşı savaşan Şam Cephesi'ne ait bir hapishanenin yetkilisi, IŞİD'in çocuk savaşçılarını canlı bomba haline getirdiğini söyledi. IŞİD bölgelerinden kendi üstlerine gönderilen 14 yaşındaki canlı bombanın muhaliflerce yakalanmasının ardından “Siz Esed askeri değil miydiniz?” dediğini anlatan yetkili, “IŞİD çocukları böyle kandırmış. Bizim 'Esed askerleri' olduğumuzu düşünüyorlarmış, çocukların üzerlerine bomba bağlayıp göndermişler. Tabii ki çocukları hemen korumaya aldık” dedi.Bölgeden gelen raporlar, IŞİD'in küçük çaplı bir çocuk ordusu kurduğunu gösteriyor. Çocuklara ilk olarak AK-47 tipi silahları (Kaleşnikof) kullanma eğitimi veriliyor. Çocuklara verilen eğitimler arasında güreş de bulunuyor. Terör örgütü IŞİD, çoğu zaman esirleri çocuk savaşçılara infaz ettiriyor. Bu durumda çocuklar hem öldürmeyi kanıksıyor hem de bu durum IŞİD videolarıyla propaganda malzemesine dönüştürülüyor.

YPG İÇİN KIZ ERKEK AYRIMI YOK

YPG ise, uluslararası askeri yardımların kesilmemesi için kurduğu Demokratik Suriye Güçleri isimli yapılanma üzerinden çocukları askere alıyor. YPG, kontrolü altında tuttuğu kantonlarda 16 yaşından büyük herkes için uyguladığı zorunlu askerlik sisteminde cinsiyet ayrımı da gözetmiyor. Kızlar YPJ kamplarına alınırken erkek çocuklar YPG milisi olmaya zorlanıyor. Kamışlılı bir baba, 16 yaşındaki kızının sabah okula gitmek için evden ayrıldığını ancak YPG tarafından alıkonulup askeri kampa götürüldüğünü anlattı. Rojavalı aileler ise çocuklarının YPG tarafından alıkonulmaması için ülkelerini terk ediyor.

3 KAMPTA EĞİTİM VERİLİYOR

Suriye'de muhaliflerle girdiği çatışmalarda binlerce militanın kaybeden İran güdümlü Şii örgütler de çocuk savaşçı kullanmaya başladı. İran'da bulunan Afganlar, Iraklılar ve Lübnan Hizbullahı arasında çok sayıda çocuk savaşçı bulunuyor. Üç bin savaşçısı Suriye'de bulunan Hizbullah, Lübnan'ın güneyindeki 3 kampta militan eğitimine başladı. Lübnanlı aktivistlere göre, kamplardaki çocuklara, “ücretsiz üniversite eğitimi ve 2 bin dolara yakın maaş” vaat ediliyor. Hizbullah, çocukların çatışmalarda ölmesi durumunda bu maaşı ailelere vereceklerini de söylüyor.

 

Kaynak: Yenişafak

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image