Arama

Yunan Kralı Aristoteles Onassis'in Yaşamına Bakış

6 yıl önce

15 Ocak 1906'da Smyrna'da doğan Aristotle Onassis , Yunanistan'ın deniz taşımacılığının öncüsü olmaktı ve bugün Yunan filosunun uluslararası sulara hakim olmasıyla bugün hala yankı uyandırıyordu.

Yunan Kralı Aristoteles Onassis'in Yaşamına Bakış
ad image
ad image

 

Babası Socrates Onassis, Smyrna'nın en zengin tütün tüccarlarından ve iş adamlarından biriydi. Annesi Penelope Dologlou 33 yaşında öldü ve babası ölümünden altı ay sonra yeniden evlendi.

Aristoteles'in büyükannesi Gethsemane çok dindardı ve torununun bir rahip olmasını hayal ediyordu. Genç Onassis bir sunak çocuğuydu ve Bizans mezmurlarını öğrendi. Ailesinin zenginliği, en iyi okullara katıldığını güvence altına aldı.

Büyüyor, Aristoteles yakışıklı bir gençti. Aynı zamanda gücü, cesareti, bağlantıları ve parası vardı. Okul görevlilerini arkadaşlarıyla birlikte sigara içtiği sigara almaya ikna ettiği söyleniyor. Suçlu davranışlarına rağmen, herkes tarafından sevildi. Onun düzenli bir genelev müşterisi olduğu ve onun Fransız öğretmen de dahil olmak üzere yaşlı kadınlarla bol bol cinsel ilişki yaşadığı söylenir.

1922'deki Küçük Asya felaketi Onassis ailesi için yıkıcıydı. Babası hapishaneye gitti ve işi Türklerin eline geçti. Başka seçeneğe sahip olmayan, ailenin geri kalanı Yunanistan'a kaçtı.

Aristotle Onassis ilk kez 16 yaşındayken Yunanistan'a ayak basar. Başlangıçta, mültecilerin çoğu gibi, aile açık bir kampta ve daha sonra iskelenin yanındaki bir odada kalmak zorunda kaldı. Bir süre sonra Konstantinopolis'e döndü ve Ağustos 1923'te cebine 250 dolar ile Arjantin'e yolculuğuna başladı.

Buenos Aires'te genç Onassis, bulaşık yıkamak, çamaşırhanede çalışmak veya gece bekçisi gibi garip işler yaptı. İngiliz Telephony Şirketi vasıfsız personeli işe aldığında, bir gece operatörü olarak çalışmaya başladı. Orada, huzursuz Aristo, konuşmaları dinleyerek çok şey öğrendi. Faydalı bilgiyi kullanarak, küçük bir tütün ithalatı ve sigara üretim şirketi kurdu ve bu, şehrin daha yoğun tren istasyonlarına boş paketler koyan reklamını yaptı.

Onassis, Arjantin vatandaşı olan Yunanistan'a döndü. Atina'da Bakanı Andreas Michalakopoulos ile tanıştı. Onun sayesinde, yeni bir Yunan pasaportu ve Özel Attaché ünvanı ile Buenos Aires'e döndü.

1931'de alternatif bir konsül oldu ve 1932'de nakliye meseleleriyle başa çıkmaya başladı. Başlangıçta, kötü bir durumda olan ve bir fırtınadan vurulduktan sonra Montevideo'ya demir atmış 7 bin tonluk bir ticaret gemisi satın aldı. Daha sonra altı Kanadalı gemi aldı. İlk ikisi, ailesini onurlandırmak için “Penelope Onassis” ve “Socrates Onassis” adını verdi.

Onassis'ın yanılmaz içgüdüsü

Onassis, diğer yetenekleri ve yetenekleri ile birlikte, nadir bir şeyleri vardı: Kendisine yeni bir fırsat olduğunda nerede ve ne zaman olursa olsun onu doğrudan yönlendiren neredeyse hatasız bir iş içgüdüsüne sahipti. Onun içgüdüsü onu hızla gelişmekte olan bir dünyada petrolün önemine götürdü. Dünyada 15.000 ton kapasiteli ilk tanker siparişi verdi ve ona “Ariston” adını verdi. Geminin yükselişi muazzamdı ve Onassis yeni ve daha büyük tanker satın almaya devam etti.

II. Dünya Savaşı sırasında, Onassis New York'a yerleşti. Orada, 1943'te, büyük Yunan armatörlerinden Stavros Livanos, Athena'nın 16 yaşındaki kızı ile tanıştı ve ona aşık oldu. Üç yıl sonra evlendiler ve Paris'e yerleştiler. 30 Nisan 1948'de oğulları Alexander doğdu. 11 Aralık 1950'de ikinci çocukları Christina, New York'ta doğdu.

İşletmelerinde, henüz inşa edilmemiş gemilerle petrol taşıması için sözleşmeler imzaladığı noktasında yaratıcıydı. Bununla birlikte, Petrol ve Texaco gibi petrol devleri onu özel taşıyıcıları olarak kullandılar.

Onassis, savaştan sonra Almanya'nın ekonomik yeniden doğuşunu öngördü. 1945'teki Potsdam Anlaşması, Almanların 15.000 tondan fazla gemiyi inşa etmesini yasaklamasına rağmen, Onassis balina avcılığı gemilerini düşündü. Anlaşma, dönüşümleri yasaklamadığından, balina avı gemilerini tankerlere dönüştürüyordu. Bu sırada, Monte Carlo'yu iş merkezi olarak seçti. 1953’te Monaco’nun neredeyse tamamı kendi başınaydı. Aynı yıl Hamburg'da dünyanın en büyük tankerini vaftiz etti ve ona Tina Onassis adını verdi. Ancak karısı ile olan ilişkisi ideal değildi.

Olimpiyat Havayolları

1957'de Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, kendisini küçük Yunan devlet havayolları TAE'yi kaybeden üretici devralmaya teşvik etti. Onassis, havayolunu 2.000.000 $ karşılığında satın aldı ve onu “Olympic Airways” e çevirdi. Yakında beş kıtanın da bir havayolunu yaptı. Onassis, dünya çapında kendi adına 70 şirkete sahipti. Dünyanın en çok konuşulan kişilerden biri olan hayranlık ve kıskançlık konusu oldu. Ardından, İyon Denizi'ndeki güzel bir ada olan Scorpios'u satın aldı.

1958'de ünlü Yunan soprano Maria Callas ile tanıştı. Onların tanıdıkları, evlilikte hiç bitmeyen ateşli bir romantizmde önümüzdeki birkaç yıl boyunca gelişti. Aristotle Onassis, kocası ABD Başkanı John Kennedy'nin öldürülmesinden sonra, 20 Ekim 1968'de Jacqueline Bouvier ile ikinci kez evlendi. Onlar birkaç yıl önce Onassis'in o zamanki Massachusetts senatörünü İngiltere Başbakanı Winston Churchill'e Birleşik Devletler Başkanı olmaya hak kazanan yetenekli bir politikacı olarak tanıttığında tanışmışlardı.

Yunan mogul, aynı zamanda Eva Perron, Marilyn Monroe, Gloria Swanson ve Greta Garbo gibi birçok ünlü kadına ev sahipliği yapan bir bayan erkekti.

Aristoteles Onassis için geri sayım 22 Ocak 1973'te oğlu Alexander'ın Hellenic Havalimanı'ndaki uçağının kazasında ciddi şekilde yaralandığı zaman başladı. Beyin yaralanmaları şiddetliydi ve tıbbi bir toplantıdan sonra ve babasının rızasıyla doktorlar mekanik desteği kaldırdı. O, oğlunun bir kazada öldürüldüğüne inanmadı ve kazazedenin sabotaj sonucu olduğunu bildiren herkese 1 milyon dolar teklif etti.

Aralık 1973'te, petrol krizi zirvede iken, Aristotle Onassis'in kayıpları 12,5 milyon dolar oldu. New Hampshire'daki rafineri kapatıldı ve 15 Ocak 1975'te, “Olympic Airways” i devletleştiren Constantine Karamanlis'e geri verdi.

Aristoteles Onassis hayattaki tüm ilgiyi zaten kaybetmişti. Myastenia, kas sistemini yavaş yavaş zayıflatan ve özel adası Scorpios'a emekli olan bir hastalık tarafından saldırıya uğradı. Dünyanın en iyi doktorları, Smyrna'dan gelen güçlü Yunanlılar hakkında hiçbir şey yapamadı. Onassis, 15 Mart 1975'te Paris Amerikan Hastanesi'nde vefat etti.

Bu günkü büyük mülkün tek varisi, torunu olan Athena, Christina Onassis ve Thierry Russell'ın kızı. Aristoteles Onassis'in kızı Christina, 1988'de, ölümünün nedenleri açıklanmayan bir şekilde ölü olarak bulundu. İki çocuğunun annesi Tina, aynı zamanda aşırı dozda barbitüratlardan yatakta ölü olarak bulunurken, ikinci karısı Jackie 1994 yılında kanserden öldü.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image