Arama

Yurt İçi ve Yurt Dışı Gezi Rotaları

9 ay önce


Yurt İçi ve Yurt Dışı Gezi Rotaları
ad image
ad image

 

 

 

Yurt içi ve yurt dışı gezi planlaması yapılırken tatil rotaları oluşturmak büyük bir öneme sahiptir. Özellikle gezi ve seyahat önerileri dikkate alınarak hem yurt içinde hem de yurt dışında en güzel yerlerin keşfedilmesi mümkün olur. Yurt içinde yapılacak olan geziler için mesela, İstanbul ordu uçak bileti satın alınarak Karadeniz turuna güzel bir başlangıç sağlanabilir. Karadeniz’in en güzel bölgelerini turla ya da şahsi bir şekilde araçla da gezebilmek mümkün olur.

Muğla, Sinop, Isparta, Ordu, Karadeniz, Akdeniz ya da diğer bölgelere zaman ayırarak yurt içi gezi rotası oluşturulabilir. Bu yurt içi gezi planlaması yanı sıra yurt dışı gezilerinde de keyifli vakitler geçirilebilir, uygun fiyatlı bir uçak bileti satın alınıp maliyetsiz ve vize istemeyen yerler gezilebilir. Yurt içi geziler, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinin yanı sıra güneydoğu Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerinin rotalarından oluşabilir. Yurt dışı rotaları ise genel olarak Prag, Balkan turları, vizesiz bölgeler ve Amsterdam gibi şehirlerin birleşmesinden oluşur. Her bölgenin ayrı bir tarihi ve doğal güzelliği bulunurken kişilere hitap eden bir rota oluşturulmalıdır. Tarihi bölgelerin daha yoğun olduğu yurt dışı seyahatleri keyifli iken yurt içinde de gezi için eğlence mekânlarının bol olduğu Akdeniz bölgesinde bir rota planlaması yapılabilir.

Vizesiz Balkan Turları

 

Balkan bölgesi özellikle vizesiz bir şekilde gerçekleştirilmesinden dolayı tatil planlaması içerisinde en çok yer alan rotalardandır. Şahsi bir şekilde gezilmesi de mümkün olan ülkelere en çok turlarla ziyaretler tercih edilir. Bu sayede her konum hakkında bilgi sahibi olunarak kısa sürede birçok farklı ülke gezilmiş olur.

Vize istenmeyen birbirlerine yakın konumlarda yer alan yurt dışı ülkelerine büyük rağbet bulunur. Bosna, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Bulgaristan, Kosova ziyaret edilen ülkeler arasındadır.

Yurt Dışı Turlarına Amsterdam İmzası

 

Amsterdam en popüler yerlerden bir tanesi olmasıyla birlikte yurt dışı gezi rotalarında yer alan bir konumdur. Amsterdam uçak bileti satın alınarak en kozmopolit rotayı oluşturmak mümkün olup, önceden iyi bir araştırma yapılarak en ucuz tatil yapılabilir. Dünyanın her yerinden yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bu şehir uygun fiyatlı uçak biletleriyle oldukça uygun maliyetlerle misafirlerini ağırlar.

Doğu Ekspresi

 

Dünyanın en güzel seyahat rotalarından biri olan doğu ekspresi treni ile doğu bölgesi şehirlerine ulaşım sağlanmakta ve Anadolu’nun tüm güzelliklerinin görülmesine imkan tanımaktadır. Trenler için bilet bulabilmek özellikle kış aylarında zor olsa da bu tur gezi planlaması için en uygun güzergâhın tercih edilmesi  anlamına gelebilir.

Doğu ekspresi 26 saat gibi bir zamanda yolculuğunu tamamlayarak yurt içi gezi rotalarının arasında yer almalıdır. Ankara Kars hatları arasında sefer yaparak birçok ilin görülmesini sağlar. Ankara’dan hareket ederek 27 farklı noktada mola verip keyifli ve uzun bir yolculuğa çıkarır. Özellikle Kars ilinde harabeler ve çıldır gölü görülmeye değer güzellikler arasındadır.

Kapadokya Turları

 

Türkiye’nin sayılı güzellikleri arasında yer alan Kapadokya yurt içi gezi rotalarında yer alması gereken önemli bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin her yıl peribacalarını görmek için akın ettikleri bölgede eşsiz manzaralar ve doğal güzellikler yer alır. Devrent vadisi, Ortahisar Kalesi, Saç Müzesi ve yeraltı mağaralarıyla ziyaret edenlerin keşfetmesi gereken önemli zenginliklere sahiptir.

Prag

 

Kış aylarında en çok tercih edilen şehirlerden biri olan romantik şehirdir. Euro kullanılmayan şehir oldukça uygun maliyetlerle misafirlerini karşılar. Schengen vizesinin bulunması yeterli olan Prag’ın en güzel yerlerini gezebilmek için 3-4 gün süre yeterlidir. İster turla ister şahsi araçla gezilebilecek olan bu şehir yurt dışı tatil rotaları içerisinde yer almalıdır.

Belgrad ve Sırbistan

 

Belgrad vizesiz ve Euro olmadan gezilebilecek yurt dışı rotaları arasında yer alır. Özellikle yeşil olan parkları ve mimarisiyle bilinen Belgrad gezisi için 3-4 gün gerekli olur. Ekonomik olan ve uygun olabilecek gezi rotaları arasında yer alan Belgrad gezisi için konsolosluk bilgilerinden faydalanması önerilir. Ne gereklidir ya da neler yapılmalıdır öncesinde bir araştırma yapılması avantaj sağlar.

Safranbolu

 

Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Safranbolu doğa tatili isteyenler için yurt içi gezi rotalarında yer alır. UNESCO Dünya Miras Listesinde de yer alan bölgeye ulaşım kolay olup konaklar, tarihi yapılar ve sokaklarıyla keşfedilmeyi bekler. Yörük köyü, Hıdırlık tepesi, kahve müzesi, Safranbolu eski çarşı, kristal temas ve Bulak mağarası bölgede ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Safranbolu bölgesinde gezilecek yerler hakkında önceden bilgi sahibi olunması gezi rotası oluşturulmasında büyük fayda sağlar. Yurt içi gezilerinde tercih edilen bölge doğal güzelliklerin yanı sıra eşsiz bir tarihi mimariye de sahiptir.

Bodrum

 

Türkiye ve yurt içi gezi rotalarında en çok tercih edilen tatil beldelerinden bir tanesidir. Mavi bayraklı plajları yanı sıra eğlence mekânları, koyları ve otelleriyle uğrak konumlar arasında yer alır. Bodrumda gezilecek yerler hakkında önceden bilgi sahibi olunması önem taşır. Gezi bakımından incelendiğinde oldukça tarihi bir belde olan Bodrum bölgesinde Bodrum kalesi, Bodrum antik tiyatro, Bodrum Çarşı ve Yel değirmenleri mutlaka ziyaret edilmelidir.

Bodrum dışında Akdeniz bölgesinde de birçok farklı tarihi ve turistik gezi rotaları oluşturulabilir. Öncelikli olarak yurt içi ya da yurt dışı gezi rotası iyi belirlemelidir, ardından gezilecek bölgeler hakkında bilgi sahibi olunması yeterli olur.

 

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image