Arama

YÜZBİNLERCE SURİYELİYE ÇALIŞMA İZNİ YOLDA

8 yıl önce


YÜZBİNLERCE SURİYELİYE ÇALIŞMA İZNİ YOLDA
ad image
ad image

Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelen çalışma izni onaylanırsa, yüzbinlerce Suriyeli resmi olarak Türkiye'de çalışabilecek. Resmi rakamlara göre sayıları 2 milyon 421 bine ulaşan mültecilere çalışma izni verilmesi için Bakanlar Kurulu kararı çıkartılacak.

Suriyelilerle ilgili adımın mesajını AB Bakanı Volkan Bozkır, önceki gün TBMM'de verdi. Bozkır, AB Uyum Komisyonu'na katılarak komisyon üyelerine bir sunum yaptı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda özellikle muhalefet partilerinin üyeleri Türkiye'nin "evödevleri" konusunda Bakan'a çok sayıda soru yöneltti.

RESMİ RAKAM: 2 MİLYON 421 BİN SURİYELİ

Bakan Bozkır vekillerle çarpıcı bilgiler paylaştı. Bozkır'ın tutanaklara yansıyan ifadelerine göre, o bilgilerden ilki Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısına ilişkindi. Bakan Bozkır, kayıtlı mülteci sayısının 2 milyon 421 bin 523 olduğunu açıkladı. Bozkır AB'den gelecek 3 milyar Euro'nun kullanımı konusunda da eski milletvekili Murtaza Yetiş koordinasyonunda, Başbakanlık'ta bir mekanizma oluşturulacağını söyledi.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Türkiye-AB ilişkileri uzun duraksama döneminin ardından Brüksel'de 29 Kasım'da yapılan zirveyle yeniden canlanmıştı.

Zirvede, AB ve Türkiye Suriyeli mültecilerin AB'ye akınını önleme ve mültecileri Türkiye'de tutma konusunda birlikte çalışma, işbirliği yapmak için uzlaşmıştı.

Uzlaşmaya göre AB de mülteci akınının durdurulması karşılığında Türkiye'ye derhal ve sürekli yardım sağlayacak, genel mali yardım belirgin şekilde artırılacak ve başlangıç olarak 3 milyar Euro Türkiye'ye verilecekti.

Zirve sonunda yayımlanan bildiride ayrıca geri kabul anlaşmasının uygulanması ve öngörülen şartların karşılanması durumunda Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa için Ekim 2016 hedef tarih olarak gösterilmişti.

Bozkır, Türkiye'nin Suriyelilerle ilgili operasyonunu sadece bu 3 milyar Euro'ya bağlamadığının altını çizdi:

"Biz zaten üzerimize düşen vecibeyi yerine getiriyoruz. 8 milyar Euro şu ana kadar harcadık. 400 bin çocuk okul çağında, okullara gidecek, tüm sağlık hizmetleri, şimdi çalışma şeyi veriyoruz, işte şudur, budur zaten biz yapıyoruz.

"3 milyar ekstradan daha da bizim imkânlarımızın üzerine konularak onlara daha iyi şartlar sağlamaya yönelik bir kaynak olacak".

BAKANLAR KURULU KARARIYLA ÇALIŞMA İZNİ

Bozkır'ın komisyon üyeleri açısından belki de en dikkat çeken açıklaması ise "Türkiye'de geçici korumadan yararlanan Suriyelilerin iş piyasasına erişimlerini sağlayacak Bakanlar Kurulu kararının alınacağı" oldu.

Suriyelilerin iş piyasasına erişimlerinin sağlanması, mültecilere Türkiye'de çalışma izni verilmesi anlamına geliyor.

AB'nin merakla beklediği bu konu, Türkiye'de tartışmaları da beraberinde getirdi.

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image