Arama

AK Parti'den Zana'ya çağrı: Yemin etsin ve enerjisini çözüm için harcasın

8 yıl önce


AK Parti'den Zana'ya çağrı: Yemin etsin ve enerjisini çözüm için harcasın
ad image
ad image

1 Kasım seçimleriyle oluşan 26. Dönem Parlamentosu, 17 Kasım'da yemin ederek görevine başladı. Ancak Kürt siyasi hareketinin önemli figürlerinden biri olan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' ifadesini kullanınca yemini geçersiz sayıldı.

Zana, davet edilmesine rağmen yemin için tekrar kürsüye çıkmadı. 24 yıl önce de yemin ettikten sonra "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için yapıyorum" anlamına gelen Kürtçe sözler sarf eden ve tartışmalara neden olan Zana, TBMM Genel Kurulu'na dün de gelmedi ve yemini tekrarlamadı. 

Zana'nın yemin etmemesi halinde Meclis çalışmalarına katılamayacağı, milletvekilliğinin düşmesinin bile gündeme imkanını yok edecek diye korkuyorum. Bir an önce bu işten vazgeçse iyi olur" diye konuştu.

‘YEMİN METNİNDEN BİZ DE ŞİKAYETÇİYİZ’

Yemin metninden AK Parti olarak kendilerinin de şikayetçi olduğunu vurgulayan Ayhan Sefer Üstün, "Yeminin uzunluğundan biz de şikayetçiyiz. Ama bunun da çözümü anayasa değişikliğiyle olur. Şu andaki yemin bu. Bununla yemin etmemiz lazım. O bakımdan bu yöntemi doğru bulmuyorum" dedi.

‘ÇALIŞMALARA KATILMAMASI EKSİKLİK OLUR’

Peki HDP'li Leyla Zana, anayasada yer alan metne göre yemin etmezse milletvekilliği düşer mi? Anayasa'da milletvekilliğinin nasıl düşürülmesine yönelik bazı maddeler olduğunu hatırlatan Üstün, Zana'nın vekilliğinin düşürüleceğini sanmıyor:

“Milletvekilliğinin düşmesi söz konusu olmaz.  Fakat vekilliği düşmemiş olsa dahi Meclis çalışmalarına katılamayacak olması dahi bir eksiklik olur. Biz Zana'nın çıkıp burada kürsüde konuşmasını isteriz. O yüzden seçilen yöntem yanlış. Türkiye'nin şu an içinde atmosfer ve konjonktür çerçevesinde Zana'nın bu davranışını umursayacak bir hava da yok."

'ZANA YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPMALI'

Üstün, HDP'nin yemin konusunda Zana'yı ikna etmesi gerektiğine ilişkin görüşlere katılıp katılmadığının sorulması üzerine de, HDP'nin kendi derdine düştüğünü ve Zana ile uğraşacak vaktinin olmadığını söyledi.

Üstün, Zana'nın yeniden bir değerlendirme yapıp, TBMM'ye gelip yemin etmesi gerektiğini vurgularken, “Zaten olabileceği kadar ilgi çekti. Bundan ötesi olmaz. Gelip yemin etmesi lazım ve siyaset yapması lazım.  Yani bu enerjisini çözüm için harcamalı. Bunu yapacağına inandığımız için,  bunu söylüyoruz. Kendisine bu manada bir değer biçiyoruz.”

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image