Arama

Rusya: Türkiye uluslararası bir provokasyona dahil oluyor

8 yıl önce


Rusya: Türkiye uluslararası bir provokasyona dahil oluyor
ad image
ad image

Rusya’nın Türkiye’den olaya ilişkin detaylı açıklama talep edeceğini açıklayan Klintseviç, “Eğer, bizim savunma yetkililerimizin açıklamalarına inanırsak —ki ben inanıyorum, Türkiye uluslararası bir provokasyona dahil oluyor” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA OBJEKTİF VERİLERE SAHİP’

Klintseviç, Rusya Savunma Bakanlığı’nın kendisine bağlı uçaklara ilişkin objektif denetim yaptığını ve olaylar sırasında uçakların nerede bulunduğuna ilişkin kesin verilere sahip olduğunu vurguladı.

Rus parlamenter, uçağın 6 bin metre yükseklikte bulunduğuna dikkat çekerken taşınabilir hava savunma sistemlerinin ise 4 bin metreye kadar etkin olduğunu belirterek “Bu da uçağın sabit bir cihazla vurulmuş olabileceğini gösteriyor. Teröristler ve muhalif savaşçılar bu tür cihazlara sahip değil” diye konuştu.

Türkiye’nin ordu ve silah bakımından ‘en güçlü NATO üyelerinden biri’ olduğunu vurgulayan Klintseviç, bu silahların teminine ABD’nin de doğrudan katıldığını kaydetti.

RUS VEKİL:  RUSYA- TÜRKİYE ARASINDA UÇAK SEFERLERİ DURDURULSUN

Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Nikolay Leviçev, Rus uçağının sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Türkiye tarafından düşürülmesi ardından, Rusya ile Türkiye arasında hava yolu seferlerinin durdurulmasını teklif etti. Adil Rusya Partisi vekili Nikolay Leviçev, Rusya Federal Havacılık Ajansı’ndan (Rosaviatsiya) Rusya ile Türkiye arasındaki seferlerin durdurulması seçeneğini değerlendirmesini talep etti.

Leviçev’in açıklamasında “Türk havaalanlarında olası terör tehditlerine karşı gereken önlemler alınana kadar, Rusya ile Türkiye arasında tüm havayolu seferlerinin durdurulması seçeneğini değerlendirmenizi istiyorum” ifadeleri yer aldı.

Leviçev, Türk Hava Yolları’nın terör tehdidi bulunan bir dizi noktaya sefer gerçekleştirmesinin Rus uçakları için ciddi risk teşkil etmesi nedeniyle böyle bir önlem alınması gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

ROMANOVİÇ: TÜRKİYE RUSYA İLE İŞBİRLİĞİNİ VURDU

Duma Dışişleri Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksandr Romanoviç, Türkiye’nin vurduğu Rus savaş uçağı ile Su-24’ü vurarak aslında Rusya’yla arasındaki işbirliğini vurduğunu, Rusların Türkiye’ye yönelik tutumunun değişebileceğini söyledi.

RIA Novosti’ye konuşan Romanoviç, “Bunun sırtımıza indirilen bir darbe, Rusya’ya yönelik provokasyon olduğu, böylece Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin vurulduğu aşikâr. Devlet Başkanımız (Vladimir Putin) da bunu söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerde nelerin olacağını söylemek şimdilik zor ve yanlış. Ancak Türkiye'nin en azından Rusların sergileyeceği tavır nedeniyle bundan büyük ekonomik zarar göreceğinden eminim. Rusya ve Türkiye arasında ekonomik ve kültürel anlamda yoğun bir ilişki mevcut, özellikle de turizm alanında… Tüm bu alanlarda önemli değişiklikler olacaktır” dedi.

Romanoviç gözlem araçlarının uçağın Suriye hava sahasında vurulduğunu ve Suriye topraklarına düştüğünü gösterdiğini, buna yönelik hiçbir şüphelerinin olmadığını belirtti. Rus vekil, olayın askeri, teknik, havacılık açısından değerlendirilmesi gerektiğini de ifade etti.

TSEKOV: BMGK’DA TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLAR GÜNDEME GETİRİLMELİ

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komite üyesi Sergey Tsekov, Suriye’de Rus uçağının düşürülmesinin ardından IŞİD’le mücadelede Türkiye’nin oynadığı rolün ve Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanmasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.
Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi Sergey Tsekov, “Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde, Rus uçağın vurulmasıyla ilgili olarak, Türkiye’ye yaptırım getirilmesi konusunu gündeme getirmeli” dedi.

‘BMGK YATIRIM GETİRMEZSE, RUSYA GETİRMELİ’

Rus senatör, yurtdışından parlamenterlere gönderdikleri mektupta, terör örgütleriyle işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanmasının BMGK düzeyinde ele alınması ihtimalini değerlendirmelerini istediklerini belirterek “Eğer BMGK bu teklife desteğini vermezse Rusya tek taraflı olarak Türkiye’ye karşı yaptırım karar almalı” dedi.

'TÜRKİYE RENGİNİ BELLİ ETTİ'

Tsekov, ayrıca “Tüm ülkelerin terörle mücadele için geniş koalisyondan bahsettiği bir dönemde Türkiye rengini tamamen belli etti” ifadelerini kullandı. Rus senatör, bu bağlamda ABD’nin de “geri durmadığını” söyledi.

Türk ürünlerine gıda ihracatı da dahil, çeşitli alanlarda ambargo uygulanmasını teklif eden senatör, “Rusya vatandaşlarına Türk tatil beldelerini ziyaret etmemeleri tavsiye edilmeli. Rusya sınırları, Türk inşaat şirketlerinin temsilcilerine kapatılmalı. Doğalgaz projelerimiz gözden geçirilmeli, onlarla iş yapmanın doğru olup olmadığını düşünmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Tsekov, “Türkiye’yle ilişkiler artık çok uzun bir süre normal düzeyde olmayacak. Bu olaya karşı uygun yanıtı vermek için tüm yöntemlere başvurmalıyız” yorumunda bulundu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image