Arama

'Avrupa Rusya'yla anlaşmayı seçti, ABD'nin başka seçeneği yok'

8 yıl önce


'Avrupa Rusya'yla anlaşmayı seçti, ABD'nin başka seçeneği yok'
ad image
ad image

ABD'li siyasetçiler ve başkan adayları, ülkeleri için kader belirleyici bir karar alma zorunluluğuyla karşı karşıya: Ya IŞİD'e karşı mücadelede Moskova'yla koalisyona girecek ya da Kremlin'e 'layık olmayan ortak' muamelesi yaparak inadına devam edecekler.

Aynı zamanda Princeton Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Amerikan siyaset uzmanı Prof. Katrina Vanden Heuvel, The Nation dergisi için kaleme aldığı makalesinde, "Eğer amaç ABD'yi, uluslararası güvenliği ve insan hayatlarını korumaksa koalisyona alternatif yok" dedi.

Teröristlerin artık devlet dışı aktörler olmaktan çıktığını belirten Heuvel, "Çünkü IŞİD, oluşum aşamasında olan ve büyük toprakları kontrol eden, hatırı sayılır silahlı kuvvetlere ve büyük bütçeye sahip olan, ideolojiyi ve çeşitli ülkelerdeki sadık terör ajanlarını pekiştiren bir devlet" yorumunda bulundu.

'RUSYA OLMAZSA BU TEHDİT ÖNLENEMEZ'

Rusya olmadan bu tehdidi önlemenin, zayıflatmanın ve yok etmenin mümkün olmadığını ifade eden ABD'li uzman, "Rusya'nın, kısmen Müslüman ülke olarak yüzyıllara dayanan deneyimi, modern askeri potansiyeli, istihbarat olanakları ve Ortadoğu'daki siyasi bağlantıları ve ayrıca elindeki kaynaklar çok önemli" diye yazdı.

Mısır'daki Rus yolcu uçağında yaşanan patlama ile Paris saldırılarının ardından Fransa dahil birçok Avrupa ülkesinin, uluslararası teröre kaşı mücadele koalisyonuna Rusya'yı dahil etme kararını aldığını kaydeden Heuvel, bu kararı ABD'nin bazı uzak görüşlü siyasetçilerin de desteklediğini dile getirdi.

Heuvel, bu siyasetçiler arasında eski Savunma Bakanı Chuck Hagel, Kongre Üyesi Cumhuriyetçi Dana Rohrabacher ve başkan adayı Demokrat Partili Senatör Bernie Sanders'in bulunduğunu belirtti.

Yeni Soğuk Savaş'ın ve 'inatçı Rusofobinin' siyasi elitin ulusal güvenliği ihmalinin sonucu olduğunu vurgulayan Heuvel, "Büyük krizlerde büyük liderler, sıkça siyasi biyografilerinin sınırını aşmak zorunda kalmıştı. Örneğin Franklin Delano Roosevelt ve Lyndon B. Johnson'un yaptığı gibi, 30 yıl önce Ronald Reagan ve Mihail Gorbaçov'un yaptığı gibi. Şimdi aynısını Başkan Obama'nın ve yerini almak isteyen tüm adayların da yapmasının zamanı geldi" ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image