Arama

Bağdat’tan Ankara’ya çağrı: Irak topraklarını bir an önce terk edin

8 yıl önce


Bağdat’tan Ankara’ya çağrı: Irak topraklarını bir an önce terk edin
ad image
ad image

Bağdat hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Peşmegelerin eğitimi için ülkenin kuzeyine gönderilen Türk askerleri için kendilerinden onay alınmadığını belirtilerek, bu askerlerin geri çekilmesi için Ankara’ya çağrı yaptı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Iraklı yetkililer, Türkiye’yi aramızdaki iyi komşuluk ilişkilerine saygı duymaya ve Irak topraklarından çekilmeye çağırmaktadır” denildi.

The unauthorized presence of Turkish troops in Mosul province is a serious breach of Iraqi sovereignty https://t.co/s051sa8ls6

— Haider Al-Abadi (@HaiderAlAbadi) December 4, 2015

Açıklamayı Twitter hesabından paylaşan Irak Başbakanı Haydar El İbadi de “Türk askerinin Musul’daki yetkisiz varlığı Irak’ın egemenliğinin ciddi bir ihlalidir” diye yazdı.

'TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDİYOR'

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da Türk askerlerinin Musul'un Başika bölgesine girmesinin uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirterek, Ankara'dan askerleri bir an önce çekmesini talep etti.

Reuters'in haberine göre, Masum, Irak Dışişleri Bakanlığı'na ülkenin egemenliği ve bağımsızlığının korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınmasını talimatını da verdi.

'TÜRKİYE, IRAK'IN EGEMENLİĞİNİ HEDEF ALIYOR'

Öte yandan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim El Zamili, Musul'a gönderilen Türk askerine ‘işgalci’ olarak niteledi. Musul’a gönderilen askerlerin Irak'ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının bu güçleri vurmak için Başbakan İbadi'den emir beklediklerini söyledi.

'YANITIMIZ DİPLOMATİK KANALLARDAN OLACAK'

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Nasır Nuri, Türk askerinin tanklarla Musul yakınındaki Başika bölgesine girmesi konusunda Ankara'dan izahat beklediklerini söyledi.

Sputnik'e konuşan Nuri, "Irak, Türkiye'den izahat bekliyor. Birlikler IŞİD ile mücadeleye yardım ve destek amacıyla gönderildiyse bile, neden bu eylem Irak ile önceden koordinasyon kurularak gerçekleştirilmedi?" ifadelerini kullandı.

Barışçıl işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri prensiplerine bağlı olduklarını kaydeden Iraklı yetkili, "Irak'ın Türkiye'ye yanıtı, sadece diplomatik kanallar aracılığıyla olacak. Gerilimi tırmandırmayı tercih edeceğimizi düşünmüyorum" dedi.

'SU-24’ÜN DÜŞÜRÜLMESİ VE IRAK’A ASKER GÖNDERİLMESİ AYNI ZİNCİRİN HALKALARI'

Türkiye’ye bir tepki de Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç’ten geldi.

RİA Novosti'ye konuşan Klintseviç, "Rus uçağının düşürülmesi ve Türk askerlerinin Irak'a girmesi, aynı zincirin halkaları. Geniş katılımlı terörle mücadele koalisyonu kurulmasını engellemeye çalışan Ankara yönetimi, bölgedeki gerilimi maksimum düzeyde artırıyor" dedi.

IŞİD ile ticaret yapan Türkiye'nin amacının, Ortadoğu'da terörle mücadeleyi imkansız hale getirecek bir 'karşılıklı savaş' çıkarmak olduğunu kaydeden Klintseviç, "Daha önce de söylediğimiz gibi, artık maskeler düştü. Her türlü provokasyona karşı hazırlıklı olmalıyız" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU'NDAN MUSUL AÇIKLAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'daki Türk birliğindeki asker değişimine ilişkin konuştu. Davutoğlu, "Rutin rotasyon faaliyetini yanlış yorumlayanlar planlı bir provakasyon içindedir" dedi.Davutoğlu şöyle konuştu:

"Medyada yer alan haberler maksadı aşan yorumlara yol açmıştır. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur olamaz. Mücadelemiz terör örgütleriyledir. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Bu iki ülkenin de IŞİD ve PKK olmak üzere bu tehditlerden kurtulması gerekir.
Musul'daki kampta 2 binden fazla kardeşimize eğitim verilmiştir. Irak ordusu ve polis kuvvetlerinin talebi doğrultusunda her türlü yardımı yapmaya hazırız.

Olan sadece takviyeden ibarettir. Oradaki eğitim kampında askerlerimiz Musullulara ve Peşmergelere eğitim vermektedir. Savunma bakanları bugün bir temas gerçekleşecektir."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image