Arama

BEYRUT'TA OSMANLI RÜZGARI ESTİ

8 yıl önce


BEYRUT'TA OSMANLI RÜZGARI ESTİ
ad image
ad image

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde "Osmanlı Fermanları Beyrut'ta" sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes ve birçok davetlinin katıldığı açılışta Osmanlı'nın çeşitli dönemlerinde yazılmış ferman, berat, ahitname gibi 42 belgenin fotoğrafı yer aldı.

Sergideki eserlerin daha çok Sultan III. Selim ve Sultan II. Mahmud dönemine ait Suriye, Şam, Halep, Kudüs ve Lübnan vilayetlerindeki mimari yapılara ve vali atamalarına ilişkin belgeler arasından seçildiği kaydedildi.

Büyükelçi Erciyes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serginin Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli olduğunu belirterek, "Serginin burada yapılmış olmasından çok büyük memnuniyet duyuyorum. Açılışta da çok büyük ilgi vardı. Önümüzdeki dönemde bu ve benzeri etkinliklere devam edeceğiz. Tüm bu etkinliklerin iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri daha da geliştirmesine katkıda bulunacağını düşünüyorum" dedi.

Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Cengiz Eroğlu, Beyrut'ta bu gibi etkinliklerle Türk tarihini tanıtmaya çalıştıklarını ve Türk tarihinin önemli kaynaklarından olan Osmanlı Fermanları'ndan bölgeyle ilgili olanlarını seçtiklerini söyledi.

Osmanlı tarihine ve belgelerine Lübnanlıların ilgi duyduklarını ifade eden Eroğlu, Lübnan'ın Trablus ve Sayda şehirlerinde de fermanları sergilemek istediklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Genel olarak bölgede yapılan eserlere ve buraya tayin olunan valilerle ilgili fermanlara ağırlık verdik. Amacımız hem fermanları hem de bölgeyle ilgili olan kararları fermanlar ve beratlar üzerinden tanıtmaktır."

Serginin açılışında Lübnan'da yaşayan Türkmenler, Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi öğretmen, öğrencileri ve yabancı misyon temsilcileri hazır bulundu. Sergi, 18 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image