Arama

CHP, İstanbul Sözleşmesini sona erdiren kararı iptal etmek için Danıştay'a başvurdu

2 yıl önce

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nin ( CHP ) kadın üyeleri, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi için Danıştay'a başvurdu.

CHP, İstanbul Sözleşmesini sona erdiren kararı iptal etmek için Danıştay'a başvurdu
ad image
ad image

 

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, partideki kadınlar adına Danıştay'a “cumhurbaşkanının kararının iptali” dilekçesi verdi.

Başvurunun ardından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 29 Mart'ta “Mücadeleleri önemli, değerli; haklar için bir mücadeledir. Herkes bu mücadeleyi desteklemeli."

“Kadınlar bugün cumhuriyet tarihimizin en önemli eylemlerini gerçekleştiriyor çünkü bir kişi 600 milletvekilinin verdiği hakları elinden almak istiyor. Mücadeleleri önemli, değerli ve haklar için bir mücadeledir. İnsan olan herkes bu mücadeleyi desteklemelidir. Biz de bu desteği sağlıyoruz ”dedi Kılıçdaroğlu.

Türkiye'de kadınların kendilerine parlamentonun verdiği hakkı elinden alan bir kişiye tepki gösterdiğini, bu yüzden tepkilerinin haklı olduğunu ifade etti.

Nazlıaka Danıştay'a yazdığı dilekçesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kanunla onaylanan uluslararası bir anlaşmanın iptalinin bir kanun düzenlemesiyle yapılması gerektiğini ve anayasanın tek başına cumhurbaşkanına onay veya fesih yetkisi vermediğini vurguladı. .

20 Mart'ta, Türkiye'nin kadına yönelik şiddeti ve kadına yönelik her türlü ayrımcılığı sona erdirmek için tüm önlemleri almaları konusunda parti devletlerine katı yükümlülükler getiren kapsamlı bir anlaşma olan Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi'ne Türkiye'nin katılımını sona erdirmek için bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı.

Sözleşmeye göre, herhangi bir taraf devlet, Strazburg merkezli kuruluşa resmi bir bildirimde bulunarak anlaşmadan çekilmesini talep edebilir. Avrupa Konseyi'nin geri çekilme itirazını işleme koymak için üç ayı vardır. Türkiye'nin durumunda, bildirimini örgüte sunduktan üç ay sonra resmi olarak sözleşmeden çekilecek.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image