Arama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan depremzedelere karamsarlığa teslim olmamaları çağrısı

1 yıl önce


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan depremzedelere karamsarlığa teslim olmamaları çağrısı
ad image
ad image

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca depremzedeyi karamsarlığa kapılmamaya çağırdı , çünkü Türkiye hükümeti ve halkı yardım ve yeni kalıcı barınaklar sağlayarak onların yanında olmaya devam ediyor.

 

“Depremden kurtulan kardeşlerim… Aklımız ve kalbimiz hep sizinle. Erdoğan, 30 Nisan'da Twitter'da yaptığı açıklamada, "Asrın felaketi" olarak adlandırdığı Şubat ayı başındaki yıkıcı depremlerde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

 

"Ama sizi unutsaydık asıl felaketi yaşardık" diyen Bakan, hükümetin 11 ilde hayatta kalanların koşullarını hafifletmek için yoğun çaba gösterdiğini anlattı.

 

3,5 milyondan fazla kişinin geçici merkezler, misafirhaneler ve yurtlarda barındığını anlatan Erdoğan, depremin olduğu bölgede 350 farklı noktada 806 bin çadır ve 85 bin 500 konteynerin hayatta kalanları barındırdığını bildirdi.

 

Afette yakınlarını kaybeden depremzedelere 30 milyar liradan fazla kaynak aktarılırken, 2,4 milyon kişiye psikososyal destek verildi.

 

“125.000 konutun inşaat süreci şimdiden başladı. 58.630 konutun temeli atıldı. En son Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile depreme dayanıklı evlerin temelini attık” dedi.

 

Erdoğan, deprem bölgesinde bir yılda 319 bin yeni konutun sahiplerine verileceğini bildirdi.

 

Deprem bölgesini ziyaret eden muhalefet liderlerini "deprem turisti" olarak nitelendiren cumhurbaşkanı, muhalefet partilerini dinledikten sonra hayatta kalanları karamsarlığa kapılmamaya çağırdı. “Bize güvenin ve bizim için dua edin. Allah'ın izniyle bu zor günleri çok kısa sürede aşacağız ve aydınlık bir geleceğe ulaşacağız” dedi.

 

Bu arada hafif bir hastalığa yakalanan Erdoğan, hafta sonu siyasi kampanyalarına yeniden başladı. Sırasıyla Cumartesi ve Pazar günleri Ege'nin İzmir ve Ankara ilçelerinde miting yaptı.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image