Arama

Davutoğlu'dan Rusya'ya: Gelin masada konuşalım

8 yıl önce


Davutoğlu'dan Rusya'ya: Gelin masada konuşalım
ad image
ad image

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu. Davutoğlu, "Rusya ile istemediğimiz bir krizin içine girdik. İstemediğimiz diyorum çünkü hükümetin kurulması sürecinde bunlar yaşandı. Bu süreç, Türkiye ile Rusya'nın sınırları üzerinde yaşanan bir krizden kaynaklanmıyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu şöyle devam etti:

Bu gerilim, Türkiye ile Rusya arasındaki doğrudan meseleden de kaynaklanmadı. Suriye'deki güvenlik riskleri ve Türkiye'nin aldığı tedbirlerden dolayı yaşandı. Biz Rusya'yı, coğrafyamızın ve tarihimizin bir zorunluluk olarak komşu olduğu bir ülke olarak görüyoruz. Son 12 yıl içinde de Türkiye-Rusya ilişkileri güç kazanmıştır. Bu ilişki ne kadar önemliyse, Türkiye'yi ve sınırlarımı korumak da önemlidir.

‘TEHDİT OLARAK ALGILANACAĞINI BELİRTTİK'

Çevremizdeki krizleri ne çıkartan ne de tırmandıran taraf olduk. Bu krizlerin ülkemize etkisiyle, çözüm irademizi ortaya koyduk. Türkiye'nin kara ve deniz sınırlarının, hava sahasının korunmasıdır. Suriye'den gelen her uçak, Türkiye'ye dönük olarak hava sahası ihlali yaparsa tehdit olarak algılanacağını belirttik.

Bütün ülkelerde bu süreci şeffaflıkla paylaştık. Türkiye'nin bu ateş çemberinin dışında tutabilmek için gereken tedbiri alma talimatı verdik.

‘GERİLİMİN DÜŞMESİNİ İSTİYORUZ'

Rusya ile temas haline geçmeye çalıştık. Son günlerde yükselen söylem gerilimin, düşmesini istiyoruz. IŞİD'den petrol alındığına dair ithamlar, gerçeklikle izah edilemez. Rusya da biliyor ki, Türkiye, IŞİD'e karşı operasyonlarını kararlılıkla sürdürmektedir.

‘RUSYA'DAKİ DOSTLARIMIZA SESLENİYORUM'

Rusya'daki dostlarımıza sesleniyorum: Gelin masada konuşalım. Hava sahası ihlali olmamış olsaydı, o Rus uçağı düşmüş olmazdı. Bize operasyon bilgisine verselerdi, biz de o bölgelerde IŞİD olmadığını bildirirdik.

‘İLİŞKİLERİN BOZULMASINA İZİN VERMEYELİM'

Ekonomik yaptırımlar üzerinden ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyelim. Tedbirleri aldık. Bu yaptırımlardan kim zarar görürse, telafi edeceğiz. İki ülke arasındaki konularda iş adamlarını cezalandırmak uluslararası normlara sığmaz. Türkiye'ye yatırım yapan kim olursa olsun, Türk yatırımcı olarak görüşecektir. Haksız muameleyi görmeyeceklerdir. Ukrayna krizi konusunda Rusya'ya ambargo koyulduğunda biz buna uymadık.

Biz sabırla bu krizi yönetmeye devam edeceğiz. Rus yetkililer, Türk-Rus ilişkilerinin önemini fark ederler. Şantaj dili kullanmak isteyenler bilsinler ki bir Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image