Arama

Demirtaş'ın zırhlı makam aracında 'sert cisim' izi

8 yıl önce


Demirtaş'ın zırhlı makam aracında 'sert cisim' izi
ad image
ad image

Sağlık sorunları nedeniyle Ankara'daki meclis çalışmalarına katılamayan ve Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün zırhlı makam aracıyla evine gitti. Demirtaş'ı evine bırakan korumlar 18.00 sıralarında otomobilin arka camında bir hasar olduğunu gördü. Demirtaş'ın arka koltukta makam bölümünde oturduğu bölgenin tam kafa hizasındaki hasar üzerine, durum üstlere aktarıldı. Zırhı araç ve kurşun geçirmez camları olan otomobilin arka camındaki hasarın 'kurşun' olma ihtimali üzerine durum emniyete iletildi. Demirtaş'ın makam aracı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde çekilerek geniş çaplı incelemeye alındı.

Polisin ilk incelemesinde makam koltuğunun bulunduğu sağ arka tarafta, kafa hizasındaki camda 3x3 santimetme çapında muhtemel sert cisim çarpması, veya sekmesi kaynaklı hasar tespit edildi. Aracın camından alınan numuneler kriminal laboratuvara gönderildi. Suikast de dahil her ihtimali göz önünde bulunduran polis geniş çapta araştırma başlatırken, Demirtaş'ın aracının geçiş güzergahında bulunan güvenlik kameralarının kayıtlarını da incelemeye aldı.

DEMİRTAŞ: ÖLÜM ALLAH'IN EMRİ

Demirtaş, olayın ardından Twitter hesabında Kürtçe yaptığı paylaşımda, 'Ölüm Allah'ın emri' diye yazdı.

HDP'nin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da Twitter'daki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Kurşun ata ata biter.."Zulüm de sonsuz, ölümsüz değildir.Selahattin Demirtaş'a sıkılan kurşun,o namlunun ardındakileri vurur bir gün.

— Figen Yüksekdağ (@FigenYuksekdag) 22 Kasım 2015

AFP ajansına göre, HDP olayı 'suikast girişimi' olarak niteledi. Fırat haber ajansı ise ne Demirtaş'ın ne de aracın içindekilerin silah sesi duyduğunu yazdı.

VALİLİK: ATEŞLİ SİLAH ATIŞ ARTIĞINA RASTLANMADI

Öte yandan Diyarbakır Valiliği, Demirtaş'ın makam aracının arka camındaki hasarla ilgili yapılan incelemede her hangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmadığını açıkladı. Valilik açıklamasında şöyle denildi:

"22.11.2015 günü akşam saatlerinde Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sayın Selahattin Demirtaş'ın ilimizde bulunduğu süre içerisinde kullanımına tahsis edilen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne ait zırhlı araç park halinde ve içerisinde kimse yok iken koruma görevlileri tarafından aracın arka camı sağ tarafında bir hasar olduğu tespit edilmiştir.

Konuyla ilgili Sayın Selahattin Demirtaş'ın talebi üzerine bahse konu araç Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasında gerekli kriminal incelemelere tabii tutulmuş, yapılan incelemelerde ilk belirlemelere göre aracın arka camı sağ tarafında 3×3 cm büyüklüğünde bir hasar olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan kriminal inceleme sonucunda herhangi bir ateşli silah atış artığına rastlanılmamıştır. Hasarın sert bir cisim çarpmasından dolayı meydana geldiği değerlendirilmektedir.

Sayın Selahattin Demirtaş'ın ilimizde bulunduğu süre içerisindeki programı Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından tahsis edilen koruma görevlilerince takip edilmiş olup, kendisine veya aracına yönelik herhangi bir saldırı olayı gerçekleşmemiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image