Arama

'Dökümhane Camisi' için restorasyon kararı

8 yıl önce


'Dökümhane Camisi' için restorasyon kararı
ad image
ad image

Kırklareli'nin Demirköy ilçesindeki İstanbul'un fethinde kullanılan top ve gülleleri döken demirci ve dökümcülerin ibadeti için inşa ettirilen Dökümhane Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilecek.

Çizimlerini Fatih Sultan Mehmet'in yaptığı ve İstanbul'un fethinde Bizans surlarına gedik açmasında kullanılan şahi toplarının da döküldüğü Demirköy Fatih Dökümhanesi'ndeki çalışanların ibadeti için 1400'lü yıllarda inşa edilen yıkık Dökümhane Camisi'nin planı Vakıflar Genel Müdürlüğü ekiplerince yeniden çizildi. İhalesi gerçekleşen caminin yeniden ihyası için çalışmalar kısa süre sonra başlayacak.

''DEPO BÖLÜMÜ MÜZE OLARAK DİZAYN EDİLECEK''

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, "Şu an harabe olarak gördüğümüz bu camiyi yeniden ayağa kaldırmak için restorasyon ihalesi hazırladık. Burada değerli hocalarımızın gerçekleştirdiği kazılardan elde edilen sonuçlar, tarihi belge ve fotoğrafların yardımı ile bir ecdat yadigarını daha restore ederek gelecek nesillere aktarmış olacağız." diye konuştu.Güneren, caminin orijinalinde alt kısmında camilerde çok rastlanılmayan depo bölümünün de müze olarak dizayn edileceğini kaydetti.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image