Arama

Ege’deki gerilimin amacı, Rusya’nın Suriye’ye silah sevkiyatını engellemek

7 yıl önce


Ege’deki gerilimin amacı, Rusya’nın Suriye’ye silah sevkiyatını engellemek
ad image
ad image

Suriye'de görev yapan Rus savaş uçağının 24 Kasım'da Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından, Rusya'ya ait 'Smetlivıy' devriye gemisi dün sabah Ege Denizi'nde bir Türk balıkçı gemisi ile çarpışma tehlikesini uyarı ateşi açarak son anda engellemişti. Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesinin olayla ilgili bilgi vermesi için bakanlığa çağrıldığı açıklanmıştı.

Sputnik Radyo yayınında Türkiye ile Rusya arasında yaşanan bu olayı değerlendiren Dimleviç, "Korkarım, bu tür provokasyonlar durumu tolere edilemez hale getirmek için tekrar tekrar yaşanacak. Bu sayede dünyanın dikkati Rusya'nın Akdeniz'deki varlığının oluşturduğu sözde tehlikeye çekilecek, Boğazlar'ın Rus gemilerine kapatılması ve Suriye'ye silah sevkiyatının engellenmesi için gerekçe oluşturulacak" dedi.

'TALİMAT TÜRK HÜKÜMETİ TARAFINDAN VERİLDİ'

Türk denizcilerin eylemlerinin önceden planlanmış olduğunu ifade eden Dimleviç, "Türk balıkçı gemisinin Rus gemisine yönelik provokasyonu, olayın arkasında özellikle planlanmış bir eylem olduğuna işaret ediyor. Çok açık şekilde görülüyor ki, havanın yanı sıra denizde de provokasyon olması için talimat Türk hükümeti tarafından verildi. Türk askerlerinin Irak'a gönderilmesi göz önüne alındığında yeni bir provokasyon için çok fazla beklememiz gerekmeyecek" dedi.

'WASHNIGTON YA DA NATO'NUN YAZDIĞI SENARYO UYGULANIYOR'

Tüm gelişmelerin Washington ya da NATO tarafından yazılmış bir senaryo dahilinde ilerlediğini düşündüğünü söyleyen Dimleviç, Rus mürettebatının uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini de vurguladı. Rus uzman, "Gemimiz, uluslararası sulardaydı ve Türk karasularına hiç giriş yapmadı" ifadelerini kullandı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image