Arama

Erdoğan devletin zirvesini topluyor

8 yıl önce


Erdoğan devletin zirvesini topluyor
ad image
ad image

Erdoğan; yeni yıl vesilesiyle "devlet organları arasında uyumu gözetme" görevi çerçevesinde; yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanları ile öğle yemeğinde buluşacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; artık geleneksel nitelik kazanmaya başlayan ve “kuvvetler ayrılığı” ilkesi çerçevesinde devleti oluşturan üç kuvvetin temsilcileriyle buluşması, gündemdeki Anayasa değişikliği temasları ve başkanlık sistemi tartışmaları nedeniyle daha dikkat çekici bir boyut kazandı.

Cumhurbaşkanı’nın; yeni yıl vesilesiyle "devlet organları arasında uyumu gözetme" görevi çerçevesinde; yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarına yemek vermesi geleneğini Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı döneminde başlatmıştı.

GEÇEN YIL 28 OCAK’TA YEMEK VERMİŞTİ

Erdoğan da, cumhurbaşkanı olduktan sonra bu geleneği sürdürmüş ve 2015 yılında 28 Ocak tarihinde üç kuvvetin temsilcileri ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda buluşmuştu. Erdoğan’ın üç erkin temsilcilerine bu yıl vereceği yemeğin tarihi ise konjonktürel çerçevede dikkat çekici bulundu.

BAŞBAKAN CHP VE MHP’Yİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, odağını yeni anayasanın oluşturduğu arayışlar çerçevesinde CHP ile MHP’ye ziyaretlerde bulundu. Davutoğlu, HDP ziyaretini ise bu partinin ziyaretine yaklaşımı ve “kaçak çay polemiği” nedeniyle iptal etmişti.

Ankara kulislerinde, Davutoğlu’nun CHP ve MHP ziyaretlerinin ardından yeni anayasa için uzlaşılan noktalar çerçevesinde harekete geçileceği konuşuluyor. Ak Parti – CHP ve MHP arasında 1982 darbe anayasasının değişmesi yönünde prensipte mutabakat sağlandığı dile getiriliyor.

Ancak başkanlık sistemi konusunda bu aşamada bir mutabakattan söz etmek zor.

ÜÇ KUVVETİN BAŞKANLARI CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA

Erdoğan’ın bu konjonktür içinde yasama, yürütme ve yüksek yargı organlarının başkanlarıyla öğle yemeğinde bir araya gelmek için 5 Ocak tarihini seçmesi dikkat çekici bulundu.

Erdoğan, 5 Ocak Salı günü saat 13.30’da yasama, yürütme ve yargı organları başkanları ve temsilcilerine bir öğle yemeği verecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde vereceği öğlen yemeğine Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra şu kurumların temsilcileri katılacak:

Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı, Sayıştay Başkanı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, Askeri Yargıtay Başkanı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü HASAN Doğan’ın da yemekte bulunabileceği dile getiriliyor.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image