Arama

Erdoğan'dan Suriyeli açıklaması: Nereye kadar besleyeceğiz?

8 yıl önce


Erdoğan'dan Suriyeli açıklaması: Nereye kadar besleyeceğiz?
ad image
ad image

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, El Cezire Arapça kanalına mülakat verdi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

MUSUL'DAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞI

"Sayın İbadi'nin 2014'teki Türkiye ziyaretinde eğitim amaçlı bizden talepleri oldu ve o zaman Başika Kampı'nı kurduk. Eğit — donatı bu askerlerimiz yerine getirecek. Yani bu sayı yetmeyebilir, daha da bunun artması gerekebilir. Yeterli sayı neyse o sayı kadar orada eleman, araç —gereç bulundurulacaktır. (Irak'ın konuyu BM Güvenlik Konseyine taşıma hazırlığı) Irak'ın bu adımını İran'ın, Rusya'nın bölgedeki attığı adımlar üzerine atılmış bir adım olarak görüyorum. İnanıyorum ki BMGK, bu adımın samimi olmadığını görecek, kararlarını buna göre vereceklerdir.

'KAYITLARIMIZI DOĞRULUYOR'

(Düşürülen uçağın karakutu kayıtlarının incelenmesiyle ilgili soru üzerine) Neyi incelerlerse incelesinler, radar tespitlerimiz ortada. Sınırımıza nasıl yaklaştıkları ve 5 dakika içinde 10 kez uyarı yapmamıza rağmen sınır ihlalini yaptıkları ortada. NATO'daki müttefiklerin de kayıtları Türkiye'ye ulaştı. Onların kayıtları da kayıtlarımızı doğruluyor.

‘GERİLİMDEN YANA OLURSAK FARKLI OLUR'

Boğazlarımızdan geçen bir Rus gemisinde, bir askerleri omuzunda füzeyle görüntü veriyor. Bunlar çok duygusal, çocukça şeyler. Bununla ne yapmak istiyorsunuz? Aynı dönemde Sarayburnu'nda 3 NATO gemisi var. Gerilimden yana olsak durum farklı olur. Bir an önce diplomatik yollarla bir çözümü bulmaktan yanayız.

'79 MİLYON LİTRE KAÇAK PETROL'

Mare-Hercele hattında koalisyon güçleri olarak operasyonlar yapıldı, IŞİD ciddi kayıplar verdi. Bu kayıpları verdiren Türkiye, nasıl oluyor da IŞİD'le böyle bir anlaşmanın içerisinde oluyor. Türkiye, bin 500-bin 600'e yakın IŞİD militanı olarak belirlenen kişiyi gözaltına aldı. 6 bin kişi sınırdışı yapıldı ve 26 bin kişinin Türkiye'ye girişine izin verilmedi. 2014'te 79 milyon litre kaç petrol ele geçirdik. Gümrük Ticaret Bakanlığı'nca gerekli işlemler yapılarak yok edildi. IŞİD'denpetrol almak gibi bir durumumuz yok.

‘OĞLUMUN PETROLLE ALAKASI YOK'

Oğlumun petrolle yakından veya uzaktan alakası yok. Gıda sektöründe küçük çaplı bir işle uğraşıyor. Doktora tezini bitirmek için İtalya'da. Kızıma büyük iftira attılar, güya IŞİD'in yaralılarını alıyormuş, Türkiye'de tedavi ettirip gönderiyormuş. Tamamıyla yalan.

'BİRİLERİ GİBİ BOTLARI ŞİŞLEMİYORUZ'

Suriye'den göç edenler için adımlar atılması gerekiyor. Akdeniz'de, Ege'de Sahil Güvenlik ekiplerinin çıkardığı insan sayısı 84 bine ulaştı. Biz birileri gibi botları şişleyerek batırmıyoruz, Sahil Güvenlik botlarımız kurtarıyor ve tekrar memleketlerine gönderiyor. Harcadığımız para 9 milyar dolara ulaştı. Uçuşa yasak bölge ilan edelim ve onların güvenliğini sağlama alalım ve bunları kendi toprakları üzerinde iskân edelim. 500'er metrekare içinde herkese birer konut yapsak, bu insanlar hem kendi topraklarına dönerler, göçü durdururuz. 2.5-3 milyon insanı nereye kadar besleyeceğiz?

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image