Arama

HDP'YE ÇOK SERT ÇIKIŞ: BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

8 yıl önce


HDP'YE ÇOK SERT ÇIKIŞ: BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
ad image
ad image

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'li milletvekilleriyle ilgili olarak çok sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın hiçbir ülkesinde terör eylemlerinin savunmanın adı siyaset değildir. Türkiye gereğinden fazla müsamahakar bir ülkedir ama bıçak kemiğe dayandı. Ben parti kapatılmasına karşıyım ancak herhangi bir siyasetçinin yaptığı hatayı partisi değil kendisi ödemelidir" dedi.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Hasan Karakaya dostumuzu kaybetmenin hüznüyle etkisiz hale getirildi. Biz bin yıldır bu topraklarda yaşamanın bedelini en ağır şekilde ödemiş bir milletiz. Dimdik ayaktayız, durmaya da devam edeceğiz. Son 200 yılda yaşadığımız kayıplara rağmen ayaktayız evelallah her daim ayakta olacağız. Eski Türkiye'nin yolunu değiştirmek kolaydı. Ama yeni Türkiye'ye kimse operasyon yapamaz. 13 yılda yaşadığımız badireleri nasıl aştıysak bunları da aşacağız.  Biri Moskova'ya gider nasihat alır gelir. Onun arkasındaki terör örgütüne yardım edeceklermiş. Ne yapsalar boş.  Allah bize yeter o ne güzel bir vekildir. 

"BU VATANIN BİR KARIŞ TOPRAĞINI KİMSEYE VERMEYİZ"

Terörle mücadele edenlerin Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve Malazgirt ruhu ile mücadele ettiğini biliyorum. Biz bu vatanın bir karış toprağını bile kimseye vermeyiz. Türkiye 2023 hedefleri doğrultusunda attığı adımlarla Sur'da o mukaddes gediği açmıştır. Ne yaparsanız yapın, bizi yolumuzdan döndüremeyeceksiniz. Türkiye sizin üs aklınızın size verdiği akıldan çok daha üstündür. Türkiye 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarına da ulaşacaktır.

"HENDEK KAZANLARI DESTEKLEYEN BİR ANA MUHALEFET VAR"

Sadece hükümete karşı pozisyon almak için terör örgütüne yakın durmaktan çekinmeyen anlayışla karşı karşıyayız. Hendek kazanlar için arkadaşımız diyen bir ana muhalefet var. Terör örgütünün ya yanında olursunuz ya da karşısında olursunuz. Bunun ortası olmaz. Ana muhalefete oy verenlerin terör örgütü ile aynı çizgiye gelmiş olmasından rahatsız olduğuna eminim. O evleri yakılan insanlar Kürt değil mi? Bu kar kışta o insanların evini barkını terk ederek başka illere gitmesi zulüm değil mi?

"TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNU DEĞİL TERÖR SORUNU VAR"

Bu oyun bin yıllık hesaplaşmanın yeni bir tezahüründen başka bir şey değildir. Türkiye'de Kürt sorunu değil, terör sorunu vardır. Kimse bunu bize yutturmaya kalkmasın. Türkiye'de tüm etnik unsurların kendine has sorunları vardır. Bu sorunları gidermeye çalışmışızdır. Ama yatıp kalkıp Kürt sorunu... Bunu bize yuttturamazsınız. Kürt kardeşlerim bu milletin ayrılmaz bir parçasıdır.

"ARTIK BIÇAK KEMİĞE DAYANDI"

Dünyanın hiçbir ülkesinde terör eylemlerinin savunmanın adı siyaset değildir. Türkiye gereğinden fazla müsamahakar bir ülkedir ama bıçak kemiğe dayandı. Ben parti kapatılmasına karşıyım ancak herhangi bir siyasetçinin yaptığı hatayı partisi değil kendisi ödemelidir. Milletvekili dokunulmazlığı Meclis'te daha iyi hizmet verilmesi için bir imtiyazdır. Bunun istismarına izin verilmemelidir.  Terör örgütü mensubu gibi hareket eden milletvekilleri konusunda Meclis'in veyargının harekete geçmesi gerekiyor.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ BU ÜLKENİN TARİHİNDE VAR"

Türkiye artık yeni anayasa yapma iradesini ortaya koymalıdır. Yeni anayasa konusunda maslolan toplumsal mutabakatın sağlanmasıdır. Muhalefet partilerinin kendi tarihleryle çelişen tutumlarını yadırgıyorum. Başkanlık sistemi bu ülkenin tarihinde var olan fiili uygulaması byulunan bir yönetim tarzıdır. Almanya parlamenter sistemle yönetiliyordu buna rağmen Hitler gibi bir diktatör başına musallat oldu, ben bunu söyledim. Türkiye kendi yönetim sistemini kendi ihtiyaçlarına göre belirlemelidir. Biz mecbur muyuz başka ülkelerin sistemlerini kullanmaya?

"İŞ KABİR ZİYARETİYLE BİTMİYOR"

Merhum Türkeş'in varisleri buna karşı çıkıyor. Demek ki iş kabir ziyareti ile bitmiyor. Zihin hazmedilmiş olsa karşı çıkmazlar. Başkanlık sisteminin altının nasıl doldurulacağına geçmişteki tecrübelerimize bakarak milletçe karar vereceğiz. Türkiye'nin hızlı karar alması ve uygulmaya ihtiyacı vardır. Başkanlık sisteminin bu şekilde tasarlanması kanaatindeyim. 

"SİSTEMDEN MEMNUNSANIZ BENİ NİYE ELEŞTİRİYORSUNUZ?"

Cumhurbaşkanı olarak Anayasa'nın bana vermediği hiçbir yetkiyi kullanmadım. Mevcut sistemden bu kadar memnunsanız beni niye eleştiriyorsunuz? Eğer memnun değilseniz başka sistemlere neden karşı çıkıyorsunuz? Yeni anayasa ve başkanlık sistemi hususlarında da milletime güveniyorum. Milletin talepleri önünde kimse duramaz. Türkiye'nin sistemini yenilemeye ihtiyacı var. Bu millet, bu ülke değişime, yeniliğe, daha iyisini aramaya hiçbir zaman kapalı olmamıştır.

"SUUDİ ARABİSTAN'IN ELÇİLİKLERİNİ BOMBALAMAK NE DEMEK?"

Biz tüm sahabelerimizi eşit şartlarda seviyoruz. Bu tezgahın ardında bölgesel güç olma telaşı var. Irak ve İran'da Suudi Arabistan'da elçiliklerin roketlenmesi ne demek?

"İRAN KENDİNİ KURTARAMAYACAK"

Suudi Arabistan'ın iç kararıdır. 46 idam vardı. Bunlardan 43'ü sünniydi. Sadece 3'ü Şii'ydi. Mısır'da binlerce kişiye idam verildi. Dünya bunu neden konuşmuyor?  İslam'ı ve Müslümanları böyle bir zilletle karşı karşıya koyanlar 400 bin kişinin katline her türlü desteği veriyorsun. Bundan kendinizi kurtaramazsınız.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image