Arama

HDP'YE OY VERMEYENLERE ARAZİSİ GASP EDİLDİ

8 yıl önce


HDP'YE OY VERMEYENLERE ARAZİSİ GASP EDİLDİ
ad image
ad image

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde yaşayan bazı vatandaşlar, "HDP'ye oy vermedikleri için büyükşehir belediyesinin arazilerini ellerinden almaya çalıştığını" ileri sürdü.


Talaytepe Mahallesinde "Kent Ormanı" projesi kapsamında ağaçlandırma çalışması yapan belediye ekiplerine, "ağaçlandırmanın arazilerinde yapıldığını" öne süren bazı mahalle sakinleri tepki gösterdi.


Belediye ekipleri ile mahalle sakinleri arasında çıkan gerginlik üzerine polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Mahallede yaşayan vatandaşlardan Yasin Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediyenin ağaçlandırma çalışması yapmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.


"Belediye zor kullanıp arazilerimizi elimizden almaya çalışıyor" diyen Bakır, şunları kaydetti:

"BELEDİYE ARAZİYİ GASP ETMEK İSTİYOR"

"Bu arazi dedelerimizden kaldı. 1945 yılında satın alınan bu araziyle ilgili elimizde satış sözleşmesi, senetler ve tapu kayıtları mevcut. 1969 yılında kadastro hatasıyla 13 bin dönüm araziden sadece 850 dönümü bize verildi. Geriye kalan araziyle ilgili mahkeme süreci devam ediyor. Hukuki sürece rağmen 2010 yılında arazimizin 2 bin 10 dönümü bir vakfa verildi. Milli Emlak Müdürlüğü ile devam eden bir mahkeme sürecimiz olmasına rağmen belediye gelip arazimizi işgal ediyor."


Bakır, 1985 yılında söz konusu alanda 50 ev inşa ettiklerini belirterek, belediyeden "Kent Ormanı projesi kapsamında olduğu için bu evleri yıkacağım, yıkım ücretini de alacağım" denildiğini öne sürdü.


Yasin Bakır, 7 bin 500 dönüm arazinin belediye tarafından işgal edilmeye çalışıldığını ileri sürerek, "Belediye Milli Emlak Müdürlüğünden araziyi satın aldığını söylüyor. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Varsa elinde bir belge, getirsin" diye konuştu.


"HDP'Lİ BELEDİYE ZOR KULLANIYOR"

Belediye ekiplerinin zorla hububat ekimi yaptıkları tarlalarda çalışma yaparak, kendilerini zarara uğrattığını iddia eden Bakır, şunları kaydetti:

"Zaten bize bir hizmet yapılmıyor. Belediye HDP'ye oy vermediğimiz için bu oyları bize koz olarak kullanıyor. Demokraside herkesin fikrine saygı duyulması gerekir. Hizmete gelince hizmet yapmıyorlar oy talep ettiklerinde biz de oy vermiyoruz. Oy vermediğimiz için de bize hizmet yapmıyor ve bu tür sıkıntıları çıkarıyor. Belediye zor kullanıp arazilerimizi elimizden almaya çalışıyor."


Bakır, müfettiş görevlendirilerek bu soruna çözüm bulunmasını istediklerini aktardı.

"OY VERMEDİĞİMİZ İÇİN ARAZİMİZİ ALMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Mehmet Bakır da belediye ile yaşadıkları problemin seçimlerde kullanılan oylardan kaynaklandığını iddia etti.
"Belediye onlara oy vermediğimiz için bunları yapıyor. Dava oy davasıdır. Oy vermiş olsaydık böyle yapılmazdı. Bu köy bizim. Araziyi, müteahhitlerden, gecekonduculardan biz muhafaza ettik. Şimdi, belediye bizim arazimizi bizden alıyor, bizi kovuyor" ifadelerini kullanan Bakır, mağdur olduklarını savundu.
Casım Gün ise belediyenin kendilerine zulüm ettiğini öne sürerek, dedelerinden kalan arazilerinin ellerinden alınmak istendiğini ileri sürdü.


BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç ise "belediye tarafından mahalle sakinlerinin arazilerinin işgal edildiği" yönündeki iddiaların asılsız olduğunu savundu.
Sevinç, çalışmanın yürütüldüğü arazinin bir kısmının TOKİ'den imar planı kapsamında devredildiğini, bir kısmının ise kamulaştırıldığını belirterek, "Hukuksuz bir şey yapmıyoruz. Eğer, bir hukuksuzluk varsa iddia sahipleri İdare Mahkemesine başvurarak, yapılan işlemi durdurma kararı alabilir" şeklinde konuştu.


İşlemlerinin hukuki olmasından dolayı emniyetin de çalışma yaptıkları alanda güvenliği sağladığına işaret ederek, şunları kaydetti:


"Zaman içerisinde proje sınırları içinde kalan evler yıkılacak. Gecekondulara ilişkin kanunun ilgili maddelerinde, 'devletin hüküm ve tasarrufu altında olan yerlere kaçak olarak yapılan yapılar devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır. Yıkım bedeli de yüzde 20 fazlasıyla vatandaştan tahsil edilir' ifadesi yer alır fakat barınma hakkını kutsal hak olarak kabul ettiğimizden evleri yıkılacak vatandaşları mağdur etmemek için elimizden geleni yapacağız. Hizmet konusunda oy hesabı yapmıyoruz."

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image