Arama

İkinci MİT TIR'ları davası ‘soL’a

8 yıl önce


İkinci MİT TIR'ları davası ‘soL’a
ad image
ad image

soL'dan Selin Asker'in haberine göre, gazetenin eski sorumlu müdürü Hafize Kazcı'ya ‘Gizliliği ihlal' suçlamasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma 9 Mart 2016 saat 10:00'da görülecek.

soL'a dönük soruşturma süreci bir ihbar mailiyle başlatıldı. Ankara Emniyeti'ne M. A. isimli bir şahıs tarafından gönderilen ihbar mailinde, "MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin olan belgelerin Facebook'ta paylaşıldığını gördüm. Belgeleri paylaşan sayfa: Sol Gazetesi" denilerek, erişime kapatılmış olan haberin paylaşım linklerine (http://haber.sol.org.tr/turkiye/erisim-engellendi-yeniden-yayimliyoruz-suriyeye-muhimmat-tasiyan-mit-tirlarina-iliskin) yer verildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'ndan savcı Levent Kandemir soruşturmayı yürüterek ‘gizliliği ihmal' suçlamasıyla iddianame hazırladı.

KAZCI: HUKUKA AYKIRILIK YOKTUR

İddianamede, Hafize Kazcı'nın konuya ilişkin verdiği ifade yer aldı. Kazcı'nın savcılık ifadesinde "MİT tırlarına ilişkin haberde kamuoyuna yansıyan haberlerden elde edilen bilgileri ve görüntüleri yayınladıklarını, gizliliği ihlal edecek bir durumun söz konusu olmadığını, erişim engellendikten sonra birçok yerde yayınlandığı için tekrar yayınlandıklarını, bahse konu belgeleri internetten tarattırarak elde ettiklerini, elde ediş şeklinde hukuka aykırılık olmadığını, şu anda bile bu evrakların internet ortamında bulunabileceği" açıklaması yaptığı hatırlatıldı.

'HABER VERME SINIRI AŞILDI'

Savcılık ise, iddianamade, MİT TIR'ları konusunun uluslararası boyutu olduğunu belirtip, haber verme sınırının aşıldığını öne sürdü. İddianamede, "Yürüyen adli ve idari soruşturmaların gizliliğinin bulunduğu, ülkeye ait basın kuruluşlarının ise bu tip konularda ülke menfaatini gözetir şekilde görevlerini yaparken hassas davranmaları gerektiği, soruşturma dosyaları üzerinden yürütülen soruşturmalar çerçevesinde haber verme sınırlarının aşılarak soruşturma evresindeki gizliliğin ihlal edilmesi suretiyle yargılanmasının yapılması istenmektedir" denildi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image