Arama

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü'ne ödül

8 yıl önce


İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü'ne ödül
ad image
ad image

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından 11 öğretim üyesinden oluşturulan çalışma grubunun hazırladığı ve alanda ciddi bir eksikliği gideren "İlk İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü", sektörün "Oscar"ı alarak bilinen "Altın Havan Ödülleri" kapsamında hizmet ödülüne layık görüldü.

14 BİN TERİM TANIMLAMASI

Yaptıkları araştırmada eczacılık mesleğine özgü terimleri içeren bir sözlüğün olmadığını belirlediklerini anlatan İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göknur Aktay, sözlüğün başta ilaç ve eczacılıkla ilgili temel kavramlar olmak üzere sağlık alanında kullanılan ortak terimler arasında birliğin sağlanması ve mümkün olduğu ölçüde yabancı sözcüklere Türkçe karşılıkların bulunması amacıyla hazırlandığını kaydetti.

Eserin dünyada içeriği ve hazırlanış tekniği açısından benzeri bulunmadığını vurgulayan Aktay, sözlükte tıbbi terimlerin yanı sıra halk arasında kullanılan sözcükleri de ele aldıklarını anlattı.

Sözlükte 14 bin terimin tanımları ve yönlendirmelerinin mevcut olduğunu anlatan Aktay, sözlüğün sektörde referans kitaplar arasına girdiğini bunun kendilerini gururlandırdığını söyledi.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image