Arama

İran, Rusya'ya insansız hava aracı gönderdiğini kabul etti, ancak Ukrayna savaşından önce söyledi

1 yıl önce

İran, ilk kez Rusya'ya insansız hava araçları gönderdiğini kabul etti, ancak Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinden önce müttefiklerine teslim edildiği konusunda ısrar etti.

İran, Rusya'ya insansız hava aracı gönderdiğini kabul etti, ancak Ukrayna savaşından önce söyledi
ad image
ad image

 

Kiev ve Batılı müttefikleri, Rusya'yı son haftalarda saldırıları gerçekleştirmek için İran yapımı insansız hava araçları kullanmakla suçladı.

 

Tahran iddiaları defalarca reddetti ancak Cumartesi günü dışişleri bakanı Hossein Amir-Abdollahian'ın Rusya'ya insansız hava araçlarının Şubat ayı sonlarında işgal başlamadan önce gönderildiğini söylediği aktarıldı.

 

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre Amir-Abdollahian, "Ukrayna'daki savaştan aylar önce Rusya'ya sınırlı sayıda insansız hava aracı tedarik ettik" dedi.

 

Ancak İran'ın Rusya'ya füze sağladığını bir kez daha reddetti ve suçlamaları "tamamen yanlış" olarak nitelendirdi.

 

Batılı silah teslimatları tarafından yürütülen büyük bir Ukrayna kara harekatı, Rus birliklerini ülkenin çeşitli bölgelerine geri ittiğinden, Rus kuvvetleri haftalarca Ukrayna'nın altyapısına füzeler ve patlayıcı insansız hava araçları yağdırdı.

 

Kiev, yaklaşık 400 İran insansız hava aracının Ukrayna'nın sivil nüfusuna karşı kullanıldığını ve Moskova'nın yaklaşık 2.000 sipariş verdiğini iddia ediyor.

 

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü İranlı yetkilileri Moskova'ya insansız hava aracı teslimatları hakkında yalan söylemekle suçladı.

 

"Rus terörüne insansız hava aracı tedarik ettiklerini kabul etmeye karar verdiler. Ancak bu itirafta bile yalan söylüyorlar" dedi.

 

"Her gün en az 10 İran insansız hava aracını vuruyoruz ve İran rejimi iddiaya göre çok az ve hatta tam ölçekli bir işgal başlamadan önce verdiğini iddia ediyor."

 

Ukrayna dışişleri bakanlığı sözcüsü daha önce İran'ı, Moskova ile "suç ortaklığının sonuçlarının" "Rusya'nın desteğinden elde edilecek faydadan daha büyük" olacağı konusunda uyarmıştı.

 

İngiltere ve Avrupa Birliği, Rusya'ya insansız hava aracı tedarik etmekle suçlanan üç İranlı general ve bir silah firmasına yaptırım uyguladı.

 

Geçen ayki Rus saldırıları Ukrayna'nın elektrik santrallerinin yaklaşık üçte birini yok etti ve hükümet Ukraynalıları elektriği mümkün olduğunca korumaya çağırdı.

 

Ukrayna'nın devlet enerji şirketi Cumartesi günü, Kiev'de ve ülkenin diğer bazı bölgelerinde ek güç tayınlaması duyurdu.

 

Ukrayna ve Rus güçleri, çatışmadan önce yaklaşık 288.000 nüfusa sahip bir güney şehri olan Kherson'da şiddetli bir savaşa hazırlanıyor gibi görünüyor.

 

Moskova'nın işgalinden sonra Rus kuvvetlerine düşen ilk büyük Ukrayna şehriydi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sakinlerin tehlikeli bölgelerden "çıkarılması" gerektiğini söyleyerek sivilleri Kherson bölgesinden çekiyor.

 

Ancak Kiev, ayrılışları Sovyet tarzı "tehcirlere" benzetti.

 

Bu arada, kuzey Ukrayna'daki askerler, Rusya ve Beyaz Rusya sınırı boyunca yeni bir saldırıyı bekliyorlar.

 

Muhafızlar, savaş başladığında Rusya'nın 90. zırhlı tümeninin Ukrayna topraklarını keserek girdiği Senkivka sınır kapısı yakınlarındaki uzak bir karakolda ufku tarıyor.

 

Nisan ayında Rusya'nın geri çekilmesinden sonra kurulan iyi güçlendirilmiş sığınağın içinde, 30'lu yaşlarında "Lynx" lakaplı bir gardiyan AFP'ye konuştu.

 

"Sonbahar başladığından beri düşman daha aktif hale geldi," dedi, bir makineli tüfek omzuna asıldı.

 

"Artık her şey daha ciddi... Daha önce olanların tekrarını önlemek için tüm olası seçenekleri düşündük."

 

Ukrayna'nın güneyindeki Melitopol kentinde, Moskova'nın işgal makamları Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kiev'de AB yanlısı devrimin ardından yıkılmasından yedi yıl sonra Lenin'in bir heykelini geri getirdiklerini söyledi.

 

Zaporizhzhia bölgesinin Moskova tarafından atanan başkanı Vladimir Rogov, şehirdeki işçilerin Bolşevik lidere haraçlarını iade eden bir fotoğrafını yayınladı.

 

Rusya'daki hemen hemen tüm şehirlerin merkez meydanlarında Sovyetler Birliği'nin kurucusunun bir heykeli var.

 

Ancak Ukrayna, 2014 devriminin Moskova destekli bir rejimi devirmesinden sonra, “komünizmden arındırma hamlesi”nin bir parçası olarak ülke genelindeki Lenin heykellerini dağıttı.

 

Rus ve Sovyet etkisinden kurtulma çabası olarak görülüyordu.

 

Bu arada on binlerce insan Cumartesi günü İtalya'nın başkentinde yürüdü ve Ukrayna'da barış çağrısında bulundu ve hükümeti Rusya'nın işgaline karşı savaşmak için silah göndermeyi bırakmaya çağırdı.

 

"Savaşa hayır. Silah göndermeye hayır", büyük bir kalabalığın "barışa bir şans verin" çığlıklarını bastırdığı Roma'daki protestocular tarafından taşınan bir pankartı okudu.

 

Eski başbakan Giuseppe Conte de dahil olmak üzere bazı politikacılar, İtalya'nın müzakereleri hızlandırması gerektiğini söyledi.

 

Ancak yeni aşırı sağ Başbakan Giorgia Meloni Ukrayna'yı desteklemeye devam etme sözü verdi ve hükümet yakında daha fazla silah göndermeyi beklediğini söyledi.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image