Arama

'IŞİD'in gelinleri' Türkiye'de yeni bir hayat kurdu

8 yıl önce


'IŞİD'in gelinleri' Türkiye'de yeni bir hayat kurdu
ad image
ad image

25 yaşındaki Aws, kuzeni 20 yaşındaki Dua ve 22 yaşındaki Esma, insan kaçakçılarının yardımıyla Türkiye’ye kaçtıklarını, Güneydoğu Anadolu’daki küçük bir şehirde yeni bir hayat kurduklarını ve bir zamanlar IŞİD’li olduklarını herkesten gizlediklerini söyledi.

Rakka’da olduğu dönemde, bir çocukluk arkadaşının dar kıyafet giydiği gerekçesiyle annesiyle beraber kırbaçlanmak üzere ahlak polisi binasına getirildiğini söyleyen Dua, annesinin kendisine yalvarmasına rağmen arkadaşının kırbaçlanmasını engelleyemediğini, peçeleriyle gizleseler bile makyaj yapan kadınların da kırbaçlandığını anlattı.

IŞİD’İN TÜRK MİLİTANI İLE EVLENDİ

Bugün Fırat Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı bölümünde okuyan Aws ise, kendisini istemeye gelen Türk militan Ebu Muhammed’i beğenip evliliği kabul etmiş. Kocası IŞİD için savaşırken diğer IŞİD gelinleriyle vakit geçirdiğini belirten Aws, çocuk sahibi olmak istemesine rağmen IŞİD komutanları yeni babaların savaşmak istemeyeceğini düşündüğü için doğum kontrol hapı kullanmak zorunda kalmış.

EŞLERİ İNTİHAR SALDIRISINDA ÖLDÜ

Aws ve kuzeni 20 yaşındaki Dua, boş vakit geçirmekten sıkılarak geçen şubatta kadınlardan oluşan Hamsa Tümeni’ne katıldı. Burada yabancı kadınların Türkiye sınırından alınıp Rakka’ya götürülmesinden sorumlu olan Esma ile tanıştılar.
Ancak IŞİD’in kestikleri başları Rakka meydanlarında sergilemesi, ardından da Dua’nın ve Aws’ın eşlerinin intihar saldırısı düzenleyerek öldüklerini öğrenmesi, bardağı taşıran son damla oldu.

İki kadın, kendisi de bikiniyle denize girdiği ve erkek arkadaşlarıyla gezdiği günleri özleyen Esma ile birlikte insan kaçakçılarının yardımıyla Türkiye’ye kaçtı. Güneydoğu’daki Suriyelilerin arasında İngilizce ve Türkçe dersleri alan üç genç kadın, Rakka’da yaşarken çektikleri fotoğrafları cep telefonlarında saklamaya devam ediyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image