Arama

Japonya, 530 milyon kripto para birimi hırsızlığının ardından Coincheck'i tezgahladı

6 yıl önce


Japonya, 530 milyon kripto para birimi hırsızlığının ardından Coincheck'i tezgahladı
ad image
ad image

 

Japonya mali düzenleyicisi, 29 Ocak tarihinde tüm kripto döviz alışverişlerini inceleyeceğini ve rekor kıran en büyük siber haklardan birindeki mübadelesiyle bilgisayar korsanlarının 530 milyon dolar değerinde dijital para çalması sonrasında birlikte hareket etmesini sağlamak üzere Coincheck'e emir verdiğini söyledi.

Hırsızlık, küresel politika yapıcıların, ekonomik büyümeyi teşvik etmek için fintech endüstrisini kaldıraçlamayı amaçladığı için Japonya için daha geniş riskleri düzenlemeye çalışmakta olan bir varlığı işlemedeki zayıf noktaları vurgular.

Mali Hizmetler Kurumu (Financial Services Agency, FSA), Tokyo'da bulunan Coincheck'deki operasyonlarda 29 Ocak'ta yapılan iyileştirmeler üzerine emir vermişti. Bunlar arasında, korsanların 588 milyar yen (534 milyon $) NEM parası çaldığı için, bitdoğan haricindeki tüm kripto para birimlerinde, 26 Ocak'ta ticareti askıya almıştı. dünyanın en popüler dijital para birimleri.

Coincheck, 28 Ocakta yaptığı açıklamada, dahili fonlarla yaklaşık yüzde 90 oranında geri döneceğini söyledi, ancak bunun ne zaman ne zaman ve ne anlama geldiğini henüz bulamadı. 

Coincheck, NEM paralarını internetin dışında daha güvenli "soğuk cüzdan" yerine "sıcak cüzdan" da sakladığını söyledi.

Ayrıca, çok imza sistemi olarak bilinen fazladan bir güvenlik katmanı kullanmaz.

FSA, Coincheck'e bir olay raporu ve bir tekrarlamanın önlenmesi için 13 Şubat'a kadar tedbirler sunmasını emrettiğini söyledi.

Bir yetkili bir brifingde gerektiğinde diğer borsalarda yerinde incelemelerde bulunacağını söyledi.

Düzenleyici, Coincheck'in geri ödeme için yeterli paranın olup olmadığını henüz teyit etmediğini söyledi.

'Kurlar sağlam, mübadele değil' Japonya, kripto döviz alım operatörlerinin hükümete ancak Nisan 2017'de kayıt yaptırması çağrısında bulunmaya başlamış ve Coincheck gibi önceden var olan operatörlerin resmi kayıt öncesinde hizmet sunmaya devam etmesine izin vermiştir.

FSA şu ana kadar 16 kripto döviz ticareti kaydetti ve 16'dan daha fazla para cezası bekliyor.

Coincheck'in başvurusu Eylül ayında yapıldı. "Uzun süredir kripto para birimlerinin sağlam bir sistem olduğu söyleniyor ancak kripto döviz alışverişi değil", dedi Makoto Sakuma, NLI Araştırma Enstitüsünün araştırma görevlisi.

"Bu olay, sorunun çözülmediğini gösterdi. Coincheck, kriz yönetimini bozursa, mevcut kripto kurlarında bir darbe olabilir. "

NEM, CoinMarketCap'e göre, Cuma günü 1.01 $ 'dan 0.78 $' a düştü ancak 29 Ocak tarihinde 0.97 $ 'a yükseldi. Kripto para birimine dayalı hisseler çoğunlukla Tokyo'da 5.7 puan kazanan kripto döviz hizmeti sunan GMO Internet'le yükseliş gösterdi.

Singapur merkezli NEM Vakfı, NEM engel zincirinde izleme sistemi bulunduğunu ve Coincheck'in kaybettiği NEM paralarının tamamının "tam hesabına" sahip olduğunu söyledi.

Hacker'ın fonların hiçbirini herhangi bir döviz ya da kişisel hesaba taşımadığını, ancak çalınan fonları sahiplerine iade etmenin bir yolu olmadığını da sözlerine ekledi. 2014'te Tokyo merkezli Mt. Bir zamanlar dünyanın bitki ticaretinin yüzde 80'ini gerçekleştiren Gox, yaklaşık yarım milyar dolara bitkisel para kaybettikten sonra iflas başvurusunda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde, Güney Koreli kriptocurrency takasları Youbit'i geçtiğimiz ay kapattı ve iflas talebinde bulundu. Geçen yıl iki kez saldırıya uğradı.

Geçtiğimiz hafta Davos'ta toplanan dünya liderleri, ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ile Washington'un yasadışı faaliyet için kullanılan parayla ilgili endişelerini dile getiren kripto para birimleri karşısında yeni uyarılar yayınladılar. 

Birçok ülke borsaları kısıtlamıştır.

Güney Kore, kripto ticareti yapan tüccarların, sanal paraların cezai kullanımını önlemek için adsız banka hesaplarını kullanmasını yasaklar.

Çin, finansal riskleri azaltmak amacıyla bazı borsalarda işlem yapılmasını emretti.

Ancak Japonya, geçen sene kripto döviz alış verişinde ulusal düzeydeki düzenlemeleri başlatan ilk ülke olma fikrine farklı bir adım attı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image