Arama

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dönemler

6 yıl önce


Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dönemler
ad image
ad image

 

Kalça kemiğinin artrid, kırık, kalça kireçlenmesinde tedavi ya da herhangi bir nedenden hasar görmesi; kişinin hareketlerini büyük ölçüde kısıtlamaktadır. İlaçla tedavisi mümkün olan ancak çoğu zaman ilaçların yeterli olmadığı kalça replasmanında cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Vücudun en geniş eklemlerinden biri olan kalça kemiği; top ve yuva bağlantısından oluşmaktadır. Top; femur başı, soket ise pelvis kemiğinin bir bölümü olan asetabulumdan oluşmaktadır. Hem top hem de yuva bölgesindeki kemikler eklem kıkırdak yapısına sahiptir. Buradaki yumuşak doku eklemlerin kolayca hareket etmesini sağlamaktadır.

Kronik eklem ağrısının en yaygın nedeni artrit olarak bilinmektedir. Osteoartrit, romatizmal artrit ve travmatik artrit gibi çeşitleri bulunan artritin yanı sıra eklem problemlerinin en fazla karşılaşılan bir diğer nedeni de kireçlenmedir.

Kalça kemiği problemlerinde tedavi ilaçla ve fizik tedavi yöntemleri yeterli olmadığı durumlarda total kalça replasmanı uygulamalarından cerrahi müdahale ile protez yöntemi uygulanmaktadır. Kalça protezi tedavisi; ciddi bir cerrahi müdahaledir ve hastanın dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır.

Kalça protezi ameliyatını yapacak olan doktorun; hastanın sağlık öyküsü ve kullandığı ilaçları bilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte ameliyat öncesi ve sonrası dönemde doktorun önerilerine eksiksiz uyulmalıdır. Özellikle ameliyat sonrasında ağrıların kontrol altında tutulması ve herhangi bir komplikasyona karşı alına önlemler normaldir.

Doktor ameliyatın hemen sonrasında hareket kabiliyetinin artması için egzersiz önerilerinde bulunmaktadır. Bunun sebebi hem dolaşım sorunlarını engelleyerek ödem oluşumunun önüne geçmek hem de kasların gücünü kaybetmesini engellemektir.

Ağrı kontrolü için öncelikle açılan damar yolundan serum yardımı ile verilen ilaçlar, daha sonra ağız yolu ile verilen ağrı kesiciler ve sonrasında da soğuk tedavisi uygulamaları önemlidir. İstanbul protez doktoru açısından tecrübeli ve donanımlı uzmanları sahiptir ve bununla birlikte İstanbul kalça protezi uygulamalarının başarı oranı çok yüksektir.

Hareket kısıtlamasını, yoğun ağrı hissini ve kalça problemlerinin daha da ciddi boyutlara ulaşması beklenmeden tedaviye başlanmalıdır.

Detaylı bilgi için : https://www.bulenterdemli.com.tr/

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image