Arama

Kanaviçe ile kültürel miras devam ettiriliyor

8 yıl önce


Kanaviçe ile kültürel miras devam ettiriliyor
ad image
ad image

Filistin'in geleneksel el sanatlarından olan kanaviçe işlemeli elbiseler İsrail ablukasının üretimde yol açtığı zorluklara meydan okuyor.Filistin'in geleneksel el sanatlarından olan kanaviçenin işlendiği elbiselerden, kişinin köylü mü şehirli mi olduğu anlaşıldığı gibi aynı zamanda yaşı, evli veya bekar olma durumu da belli oluyor.

Nesilden nesile aktarılan bu elbiselerdeki kanaviçe modelleri ve renkleri köyden köye farklılık gösteriyor. Ancak hazır giyimin yaygınlaşmasıyla bu elbiselerin kullanım alanının özel günlerle sınırlı kaldığı ifade ediliyor.

''KANAVİÇE TARİHİ MİRASIMIZDIR''

Filistin'in geleneksel kanaviçesini işleyen kadınlardan biri olan Nevval el-Guseyn (58), "Filistin'in kanaviçesi bizim tarihi mirasımızdır. Hala güçlü şekilde varlığını sürdürüyor. Moda ve hazır giyim kültürüne rağmen geleneksel kıyafetlere kanaviçe uygulanıyor" dedi.

Filistin kanaviçesinin en önemli ürünlerinden olan kanaviçelerle bezeli elbiselerin modern tasarımlarla harmanlanması sonucu tarihin yeniden gün yüzüne çıktığını anlatan Guseyn, "Nakış artık, genç ve ileri yaşlardaki kadınların kıyafetlerine, başörtülerine, çantalara ve cüzdanlara taşındı. Özel günlerde giyilen kıyafetlerde, aksesuarlarda, ayakkabılarda ev eşyalarında ve çerçevelerde kullanılıyor" diye konuştu.

Üzerinde geleneksel nakış işlemesi bulunan ürünlerin yalnızca kadınlar için olmadığını, erkekler için de kolye ve cep telefonu kılıfı gibi ürünler bulunduğunu belirten Guseyn, zaman zaman fiyatların yüksek olmasına rağmen kadın erkek herkesin bu ürünlere ilgi gösterdiğini kaydetti.

Guseyn, "Bu kültürel miras bizim kimliğimiz, ülkemize olan aidiyetimizin bir göstergesidir. Daha modern bir tasarımla kıyafetlerimizi moda dünyasına sokacağız" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image