Arama

Matty Bovan - modanın parlak parlak umudunu (hala ailesi ile yaşıyor)

6 yıl önce

İngiliz modasının en renkli yeni yıldızı Paris'e ve Londra'ya dönerek York'a geri dönüp kendi stüdyosunu kurmaya başladı. Çalışmasının bilim-kurgu distopisini mutfak lavabo zanaatıyla nasıl karıştırdığını açıklıyor.

Matty Bovan - modanın parlak parlak umudunu (hala ailesi ile yaşıyor)
ad image
ad image

 

Not tüm süperkahramanların pelerin giyerler. Moda endüstrisinin ihtiyaç duyduğu kurtarıcı olabilecek 27 yaşındaki York merkezli tasarımcı Matty Bovan, bir çiftin üzerinde beyaz bir mini elbise veya hardal kadife tunik üzerinde yüksek visiteli bir ceket giyme ihtimalinin yüksek olması muhtemel. kravat boyası tozlukları. Bovan olağanüstü bir görünüme sahip - kısmen Tank Kız, kısmen Benim Pony'üm - ve tezahüratın alışılmadık biçimde olduğu bir moda yaklaşımı.

"Benim yaşımdaki insanlar arasında bir fikir birliği var gibi görünüyor" diyor ve "kitlesel üretim değil modada çalışmanın bir yolunu bulmaya çalışan kişiler. Bu, bağırsağımda, sadece doğru hissediyor. Her zamankinden daha fazla şey lazım. Kitle tüketimi, seri üretim sonsuza kadar devam edemez. "

Bovan, bu hafta Londra moda haftasında yaptığı ilk solo podyum şovunu, yetenekli inkübatör Moda Doğu'nun bir parçası olarak sunulan önceki üç koleksiyonla süper stilist Katie Grand gibi etkileyici hayranlarını kazanarak sunacak .

Daha pek çok tanınmış tasarımcı siyasi görüşlerini kendi (seri üretilen) tişörtlerine basarken, Bovan'ın görüşleri tüm eto ve iş modeline yansımaktadır.

"Her şeye katlanmaktan çok memnundum - York'ta yapacağımız şovdaki her şey - elle dokunulacak her unsuru gerçekten çok beğendim." Makine teknolojisi patlamasıyla "sanat eseri her zamankinden daha önemli. Kendi atlama tulumunu evde basabiliyor olman düşünsenize, bence bu gerçekleşecek - ancak el yapımı elementi teknoloji unsuru ile birlikte almış olmalısın. "Aksi takdirde, moda ve tüketim kontrol dışına çıkacak. "Her düzeyde, her seviyede çok şey var."

Bovan, Londra'da yaşamaktan ve kurtarmaktan ziyade, 2015'te Central Saint Martins'ten mezun olduktan sonra York'un ailesinin evine geri döndü. "Kimsenin [Londra'da yaşamak] başarabildiğini bilmiyorum" diyor. "Orada arkadaşlarım bile ilerlemeye devam ediyor. Yaratıcı olmak için "," biraz esnekliğe ihtiyacın var, bir şeyler ters giderse biraz yalın - şey, hayatla aynı şey, gerçekten. "

Aile zenginlikleri yastığı olmamasına rağmen, büyük moda holdinglerinden birinden düzenli maaş almayı kovalamıyor. 2015 yılında, prestijli LVMH Lisansüstü ödülünü kazanmak için yeni tasarımcılardan biriydi - bunların bir kısmı Louis Vuitton'da çalışmaya başladı. Bu tecrübeyi anlatan İD'ye şunları söyledi: "Nereye koyacaklarını gerçekten bilmiyorlardı. Pek çok son başvuru tarihi vardı, çok kıyafet vardı ve Paris'i paralardan alamadım. Bu yüzden yıl bitmeden ayrılmamı istedim. "


Yetenek gösterisi: Londra moda haftası tasarımcıları bu sezon biliyor
 Daha fazla oku
Bunun yerine, Vivienne Westwood gibi tasarımcılardan esin kaynağı oldu. "Herşey için, başlangıçta, mutfak lavabosunda yapıldı. Bu kadar elle tutulur olma fikrini çok seviyorum; bunun kişisel zevkle ilgili olması. "Bovan kendi şeyini yapar ve onu küçük tutar. Dolayısıyla, perakendecilere parça sattığı zaman, her öğe numaralı ve biraz farklı. DIY moda markası Wool and the Gang'dan sponsorluk sayesinde Cuma gününün şovuna katılacak .

Bovan'ın yaklaşımı ve şamanistik totem, neon örgüsü ve fütüristik bir gemi kazası havasını birleştiren çarpıcı eseri, eskiden mümkün olduğu kadar çok pantolon satmaya adanmış bir endüstri tarafından marjinal olarak kabul edilebilirdi. Ancak bugün, ruh arama modunda derinleşen moda ile Bovan'ın sesi ve Rottingdean Çarşısı ve Charles Jeffrey gibi çağdaşların sesi kesiliyor.

"Ben her zaman politik bir tasarımcı değilim" diyor ve ekliyor: "Ancak siyasetle çok ilgileniyorum - nasıl olmuyorsun?" Bununla birlikte, Bovan'ın genç insanlar için yaşamı hakkındaki endişeleri her giysinin içine dikildi. "Büyüyen, her şey daha sert ve daha uç noktaya gelmiş gibi geliyor" diyor. "Bir yıl önce eski okuluma geri döndüm ve öğretmenler sanat konularının ne kadar kesildiğini deli ettiğini söylüyorlardı. Çocuklar, [sanatları] gerçek bir seçenek olarak göremiyorlar ki bu gerçekten üzücü. Rüya görmeye başlamazlarsa bile kasvetlidir. "

Bovan'ın estetiğinin sıklıkla ütopik ya da distopyacı olarak tanımlandığı tesadüf değil. "İnsanlar bu temaları kaldırdığında seviyorum" diyor. "Tasarım yaparken, sanki bir film için yapıyormuşum gibi - bilim kurgu tarafından epik ve ilham kaynağı" diyor. Blade Runner, Mad Max, Alien ve Neill Blomkamp'ın District 9'u referanslar; "Birşeyler gerçek olmayacak - belki de bunlar değil, dramatik, sert bir dünya" [fikri] fütüristik dünyaların hayalleri.

Bovan, konuyla ilgili hiçbir şey yapmadan konu üzerinde durmaktan uzak, kendi parlak, renkli, kaçınılmaz, ütopik / ütopyacı bir şekilde, alternatif bir moda sunuyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image