Arama

MEB grev yapan öğretmenleri cezalandırıyor

8 yıl önce


MEB grev yapan öğretmenleri cezalandırıyor
ad image
ad image

Yaşanana terör olaylarından dolayı bazı illerdeki okullarda eğitime ara verilmişti. Özellikle Günedoğu'da ve doğu da yaşanan dışarı çıkma yasaklarından sonra iş bırakma ve grev yapma eylemlerine giden öğretmenlerin ceza alacağını söyledi. MEB grev yapan öğretmenler hakkında mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı öve terörü bahane ederek eğitim yapmadıkları belirlendiği takdirde işlem yapılacağını açıkladı. Grev yapan öğretmenler için anayasa maddeleri ve sendika hakları sözleşmeleri ile ilgili hatırlatmalar yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı okulu boykot etmek, velileri ve öğrencileri buna teşvik etmek gibi konularda ellerinde belge veya kanıt olanların kendilerine bildirilmesini istedi. Detaylar Ajans Haber.com'da.

MEB GREV YAPAN ÖĞRETMENLER HAKKINDA NE DEDİ

MEB eğitim hakkını engelleyen, kamu kuruluşu çalışanı olarak soumluluklarını yerine getirmeyenler için ellerinde belge ve bilgi olan kişilerin bunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirmelerini istedi. Ayrıca MEB TMMOB, DİSK, KESK'in çağrısıyla iş bırakanların Eğitim Hakkını Engelleyici Eylemler adı altında gönderilen yazılarda yapabileceği şeylerin ve yapamayacağı şeylerin hükümleri anımsatıldı. Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: 'Son zamanlarda bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde eylem kararı almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin, kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığımız Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesi hususunda gereğini arz-rica ederim.' dedi. Ve ayrıca anayasa maddelerinden "kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı" hükmü ile İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme'nin Toplantı ve Dernek Kurma Özgürlüğü başlıklı maddesinde yer alan "herkesin barışçıl olarak toplanma ve dernek kurma hakkına sahip olması" ve "bu hakların kullanılması, yasayla öngörülen ve demokratik bir toplum içinde ulusal güvenliğin, kamu güvenliğinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için gerekli olanlar dışındaki sınırlamalara tabi tutulamaz" cümleleri hatırlatıldı. Bunun yanı sıra sendikalar için ise Sendika Üyelerinin ve Yöneticilerinin Güvencesi başlıklı maddelerde 'Kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendika veya konfederasyonların bu kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı bir işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez.' diyerek kanunun belirlediği çerçeveler hatırlatıldı. Devlet Memurları Kanununda ki 7. 11. ve 26. maddelerinde de devlet memurlarının siyasi eylemlerde bulunamayacağı açıkça belirtilip vurgulanıyor.

MEB GREV YAPAN ÖĞRETMENLER HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN!

 

Kaynak: Ajans Haber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image