Arama

Milli Uydu 2020de Uzayda

8 yıl önce


Milli Uydu 2020de Uzayda
ad image
ad image

 


Ülkemizin ilk yerli mühendislik ve tasarımıyla yapılacak uydunun projesi ne zaman tamamlanacak? Ne zaman uzaya gönderilecek.Milli Uydu 2020'de Uzayda.İşte haberin detayları;

TÜRKSAT Genel Müdürü Ensar Gül verdiği demeçte ilk yerli mühendislik ve tasarımıyla yapılacak uydunun ön tasarımının tamamladığının ve 2020'de muhtemelen uzaydaki yerini alacağını bildirdi.Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile gerçekleşen tören sonrası yapımına başlanılan uydunun 5 yıl içerisinde tamamlanması n-bekleniliyor.

Uydunun yapımı için harcanacak 550 milyon liranın finansmanını Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,TÜBİTAK ve TÜRKSAT  tarafında karşılanacağını söyledi.

Öte yandan"Uydunun yapımında TÜRKSAT'ın yanı sıra ASELSAN, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve CTech de yer alıyor. Mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı yerli olan bir proje. Ön tasarım aşaması tamamlandı. İnşallah 2019 yılında tamamı tamamlanacak ve muhtemelen 2020 yılında uzaya gönderilecek"dedi.
Milli Uydu 5 Yılda Tamamlanacak

Ağırlığı yaklaşık 5 ton olacak uydunun yapımının 5 yıl içinde tamamlanacağını ifade eden Gül, "Uydu 42 derece doğu boylamındaki bir yörüngeye yerleştirilecek. Milli uydumuz dünyadan 36 bin kilometre uzaklıkta Türkiye'yi temsil eden yeni bir uydu olacak" dedi. 
Gül, milli uydunun tamamlanmasının ardından uzaya fırlatılması için de bir fırlatma platformuna ihtiyaç olacağını dile getirerek, "Bu alanda bağımsız olabilmek için hem uyduyu yapacaksınız hem de kendinizin fırlatma platformu olacak. Bunu yaptığımız zaman uydu ve uzay teknolojisi alanında ilk olacağız. Bu da gurur verici bir şey" diye konuştu.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image