Arama

NATO uçak olayı ile ilgili Türkiye’ye ne diyecek?

8 yıl önce


NATO uçak olayı ile ilgili Türkiye’ye ne diyecek?
ad image
ad image

NATO Konseyi’nin Türkiye’ye yönelik kararı ne olacak?
Konuyla ilgili Sputnik Radyosu’na konuşan Akşam Gazetesi’nin eski Ankara Temsilcisi ve Sabah Gazetesi’nin eski genel yayın yönetmeni şu değerlendirmelerde bulundu.

Şu anda Türkiye mağdur değil, uçağı düşürmüş ülke konumundadır. Türkiye’nin o bölgede asıl isteği, sınırının tamamının Kürt güçlerinin eline geçmesini önlemek ve Suriye tarafında en azından yaklaşık 100 km’lik bölümde Sünni halklarının denetiminde bir bölge yaratmak.

Şu anda ABD Başkanı Obama’nın izlemiş olduğu politika ve Avrupa’nın askeri gücü Amerika’nın oraya asker göndermeyeceği, ayda birkaç milyar dolar uçuşa yasak bir bölge için harcamayacağını gösteriyor.

Amerika, IŞİD’in lojistik ve insan transferinde kullanıldığından şüphe ettiği bölümü Türkiye ile diyor ama bizzat kendisi denetimi altına almak istiyor. Türkiye’ye ise Fırat’ın batısına Kürtlerin geçişine izin vermeyeceğini söylüyor.

Rusya’nın askeri güçleri Suriye’de şu anda uluslararası rejim açısından meşru olan Esad Hükümeti ile varılmış bir anlaşma ve onun talebiyle bulunuyor.
O yüzden NATO’nun gerçek patronu olan Amerikan yönetiminin işi daha fazla tırmandırmadan ve o tip bir bölge kurmaya ve koruma altına almaya yönelik girişimlerde bulunmadan bir çözüm yolunda Türkiye’yi teşvik edeceğini inanıyorum.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image