Arama

Rus ambargosu sebze-meyve fiyatlarını düşürdü

7 yıl önce


Rus ambargosu sebze-meyve fiyatlarını düşürdü
ad image
ad image

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in uçak krizinin ardından getirilen ambargo sonucu Rusya'dan dönen sebze ve meyve miktarını 160 ton olarak açıkladığını hatırlatan Bayraktar, bunun 3-4 TIR yekûna denk gelen çok cüzi bir miktar olduğunu söyledi.

Ambargonun daha başlamadan piyasada sebze ve meyve fiyatlarının düştüğünü belirten Bayraktar, "160 ton sebze, fiyatları yüzde 40 aşağı çekebilir mi? Şu an piyasa fiyatları yüzde 40 aşağı düştü. Bu olayın psikolojik yansımasıdır" dedi.

Rusya'nın Türk tarım ürünlerine ambargo kararına ilişkin birliğin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Şemsi Bayraktar, gelinen noktada yaşananların sektörde bir belirsizlik ve beraberinde tedirginlik oluşturduğunu kaydetti. Bayraktar, bazı ürünlerde yeterli alıcının olmadığı, tüccarın beklemede kaldığı ve ellerindeki ne yapacaklarını bilmedikleri iç piyasada ürün arzının yoğunlaştığını belirtti.

'HAKSIZ KAZANCA DÖNÜŞMEMELİ'

Fiyatların ambargo başlamadan gerilediğine dikkat çeken Bayraktar, "İşte üreticilerimizin zarar görebileceği nokta tam da burasıdır. Zira ne olursa olsun üreticimi üretimde yani tarlada tutmamız, üretimin sürdürebilirliğini sağlamamız bir zorunluluktur. Ambargo kararının 1 Ocak'tan uygulanmaya başlanacağının duyurulmasına rağmen açıklamanın hemen ardından üretici fiyatlarının düşmeye başlaması manidardır. Hiç kimse bu durumu fırsata ve haksız kazanca dönüştürme gayretine girmesin" dedi.

Üreticilerin uğradığı maddi kayıpların telafi edilmesi, sorunun orta ve uzun vadede kalıcı çözülmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydeden Bayraktar, "Hükümetimizden beklentimiz üreticimize bu manada yardımcı olmak. Bu çok önemli çünkü önümüzdeki yıl üreticimizin tarlada kalmasını sağlamamız lazım" ifadelerini kullandı.

Bayraktar, Türkiye'nin bu yılın ilk 10 ayında Rusya'ya 763,8 milyon dolarlık tarım ürünü sattığını hatırlattı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image