Arama

Rusya, Türk şirketleri için önlem paketi hazırlıyor

7 yıl önce


Rusya, Türk şirketleri için önlem paketi hazırlıyor
ad image
ad image

Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, bakanlık olarak yasak getirilebilecek hizmetleri hükümete ileteceklerini, kısıtlanacak hizmetlerle ilgili nihai kararı hükümetin alacağını belirtti. Bakan yardımcısı, önerecekleri kısıtlamaların taşımacılık ve turizm alanlarını kapsadığını ifade etti.

Lihaçev, kısıtlamalara maruz kalacak şirketlerin Türk mevzuatlarına göre çalışan şirketler olacağını söyledi.

'KISITLAMALAR ANKARA İÇİN HİSSEDİLİR OLACAK'

Aleksey Lihaçev, Türk şirketleri için Rusya'da yasaklanacak çalışma ve hizmetlerin Ankara için hissedilir olacağını belirtti.

Rus yetkili, listenin uzun ve kapsamlı olacağını vurguladı.

ROSPOTREBNADZOR'DAN TUR FİRMALARINA DENETİM EMRİ

Bu arada, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), Türkiye'ye tur satan turizm firmalarında denetim yapılması için bölgesel kurumlara talimat verdi.

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, denetimlerin gerçekleştirilmesi için özel bir emir verildiğini ve denetimlerin mutlaka yapılacağını ifade etti. Popova, bugün itibarıyla bu konuda çalışmalara başladıklarını kaydetti.

5 BİN TURİSTE GERİ ÖDEME YAPILMADI

Popova, Mısır ve Türkiye'de yaşanan sorunlar nedeniyle yaklaşık 5 bin Rus turistin mağdur olduğunu belirtti.

Tur firmalarının Mısır ve Türkiye turu satın alan ancak bu ülkelerdeki gelişmeler nedeniyle tatillerini iptal eden kişilere geri ödeme yapmadığını kaydeden Popova, "Kurumumuza şimdiye kadar yaklaşık 5 bin kişi başvurdu. Başvuru sayısı her geçen gün artıyor. Sorunun hukuki yollardan çözümü için destek veriyoruz" dedi.

'YASAKLI ÜRÜNLER İÇİN TÜM MEKANİZMALAR HAZIR'

Öte yandan Popova, yasaklı Türk ürünlerinin Rusya'ya girişinin engellenmesi için tüm mekanizmaların hazırlandığını söyledi.

Rus yetkili, bu süreçte herhangi bir sorun yaşanmasını beklemediklerini ifade ederek, "Bu konuda deneyim sahibiyiz. Dolayısıyla yeni mekanizmalara gereksinim duymadan süreci tamamlayabiliriz. Sizi temin ederim ki, ne yapılacağını biliyoruz ve gereken her şeyi yapacağız. Yasaklı ürünlerin Rusya'ya girmesini engelleyeceğiz" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image