Arama

Rusya: Türkiye'nin Musul'a asker göndermesi 'yasa dışı işgal'

7 yıl önce


Rusya: Türkiye'nin Musul'a asker göndermesi 'yasa dışı işgal'
ad image
ad image

Gazetecilere açıklama yapan Gatilov, “Bize göre Kuzey Irak’taki durum, Türkiye’nin yasa dışı faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Bu komşu bir ülkeyi işgal etme adımıdır ve askeri eğitim gibi nedenlerle açıklanamaz. Bu nedenle durumdan endişe duyuyoruz” dedi.

Rusya geçen hafta Irak'ın kuzeyindeki Musul kenti yakınlarında bulunan Başika'daki Türk askerinin varlığını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gündemine taşımıştı.

ESKİ IRAK CUMHURBAŞKANI'NDAN DİYALOG ÇAĞRISI

Irak'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Türkiye'nin Musul'a asker göndermesiyle patlak veren krize dair yaptığı açıklamada, Türkiye ile Irak arasındaki sorunun diyalog yoluyla çözülmesini istedi.

Vataniyye Koalisyonu lideri Allavi, yaptığı yazılı açıklamada, "Bağdat hükümeti, komşu Türkiye ile yaşanan gerginliği sona erdirmek için Türk yetkililerle doğrudan görüşmenin yanında çeşitli yollarla çalışmalarına devam etmeli" ifadelerini kullandı.

Allavi, şunları kaydetti:"Iraklılar olarak komşu halk ve hükümetlerle iyi ilişkiler geliştirmemiz ve diyalog yolunu seçmemiz lazım. Her türlü tehdit altında olan egemenliğimizin korunmasını da garantiye almamız gerekiyor. Milyonlarca mültecinin bulunması ve IŞİD'in bazı bölgeleri kontrol etmesi zaten egemenliğin delindiğine işaret ediyor. Bu da hükümete Irak'ı teröristlerden temizleme sorumluluğunu veriyor eğer yapamazsa uluslararası destek istesin."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image