Arama

Rusya: Uçağımız kesinlikle Türk hava sahasını ihlal etmedi

7 yıl önce


Rusya: Uçağımız kesinlikle Türk hava sahasını ihlal etmedi
ad image
ad image

Uçağın düşürülmesine ilişkin Reuters'a bilgi veren Türk bir askeri yetkili, uçağın Türk F16'ları tarafından vurulduğunu söyledi. Ancak yetkili, düşürülmeden önce uyarılan uçağın, hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin bir açıklama yapmadı.

13.15 'BELİRLİ BİR ÜLKEYİ HEDEF ALMADIK, TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUDUK'

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, belirli bir ülkeyi hedef almadıklarını amaçlarınınTürkiye'nin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu söyledi.

13.05 PESKOV: OLAYIN TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ ETKİLERİNİ KONUŞMAK İÇİN ERKEN

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, uçak düşürülmesi olayıve Rusya-Türkiye ilişkilerine olası yansımaları hakkında şu ifadeleri kullandı:

“İlişkilere yansıması hakkında herhangi bir değerlendirme ya da varsayım yapmak şu an için doğru olmaz. Çıkarımlarda bulunmak için resmin tamamını görmek gerekiyor. Şu anda sabırlı olmak gerek. Yaşananlar çok ciddi bir olay. Bütün bilgilere sahip olmadan sadece konuşmak mümkün olmadığı gibi doğru da değil.”

12.57 NATO: DİKKATLE İZLİYORUZ

NATO'dan düşürülen SU-24 ile ilgili ilk açıklama geldiğini aktardı. Açıklamada, ''NATO durumu dikkatle izliyor. Türk yetkililerle yakın temas halindeyiz'' ifadelerine yer verildi.

12.33 TSK, Suriye sınırında düşürülen uçağa ait iz analizini yayınladı.

© AATSK düşürülen uçağın iz analizini paylaştı

12.17 KREMLİN: CİDDİ BİR OLAY AMA SONUCA VARMAK İÇİN ERKEN

Olayın ardından Kremlin'den ilk açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesini ‘çok ciddi bir olay’ olarak tanımladı, ancak ‘resmin tamamı ortaya çıkmadan’ konuyla ilgili değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Peskov, SU-24 uçağının Suriye’de düşme nedeninin kesin olarak saptanana kadar beklenmesi çağrısında bulundu.

Düşürülen Rus uçağının Türkiye hava sahasını ihlal etmediğini belirten Peskov, “Uçağın Suriye hava sahası sınırlarında, Suriye toprakları üzerinde bulunduğunu kesin olarak biliyoruz” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, uçak düşürülmesi olayıve Rusya-Türkiye ilişkilerine olası yansımaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “İlişkilere yansıması hakkında herhangi bir değerlendirme ya da varsayım yapmak şu an için doğru olmaz. Çıkarımlarda bulunmak için resmin tamamını görmek gerekiyor. Şu anda sabırlı olmak gerek. Yaşananlar çok ciddi bir olay. Bütün bilgilere sahip olmadan sadece konuşmak mümkün olmadığı gibi doğru da değil.”

Uçağın düşmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yarın gerçekleştirmesi planlanan Türkiye ziyaretini nasıl etkileyeceği konusunda ise yorum yapmayan Peskov, “Bunu Dışişleri Bakanlığı’na sorun” yanıtını verdi.

'GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISI YAPILIRSA BİLGİ VERİRİZ'

Peskov, Türk basınında çıkan ‘Putin, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı’ iddiasını doğrulamadı:

“Türk basını, Putin’in olağanüstü ya da olağan Güvenlik Konseyi toplantısını ne zaman ve ne üzerine toplayacağını muhtemelen bilmiyordur. Bugün ya da gelecek günlerde ek toplantılar olursa bilgilendirme yaparız.”

'PUTİN UÇAKLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPABİLİR'

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Ürdün Kralı Abdullah ile yapacağı görüşmenin ardından düzenlenecek basın toplantısında, düşürülen Su-24 uçağıyla ilgili bir açıklama yapabileceğini de söyledi: “Putin’e Ürdün Kralı ile yapacağı toplantıda bu konu mutlaka sorulacaktır ve Putin’in de yanıt vermesi gerekir.”

12.11 Düşürülen uçaktaki pilotlardan birinin, Suriyeli muhalifler tarafından yakalandığı ana ait olduğu iddia edilen videonun 13 Eylül'de çekildiği ortaya çıktı.

11.49 DHA'nın olay yerinden geçtiği ilk görüntülerde, bir grubun tekbir getirdiği duyuluyor. Videoda ayrıca, uçakların düştüğü bölgede helikopterlerin arama yaptığı da görülüyor.

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

 

11.45 NATO DÜŞÜRÜLEN UÇAKLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAK

NATO’nun, Türk hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla düşürülen Rus savaş uçağı konusunda açıklama yapacağı bildirildi. RIA Novosti ajansına konuşan bir NATO yetkilisi, ittifakın kısa sürede konuyla ilgili açıklama yapacağını söyledi. Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’na başta BM ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşları bilgilendirme talimatı vermişti.

11.29 'SINIRA İKİ UÇAK YAKLAŞTI, BİRİNİ VURDUK'

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Türkiye-Suriye sınırına iki uçağın yaklaştığını, bu uçaklardan birinin vurulduğunu aktardı. Yetkili, "Suriye sınırına yaklaşan iki savaş uçağı vardı ve sınırımızı ihlal etmeye başlamadan ikisi de uyarıldı; uyarılara rağmen geri dönmediler. Elimizdeki bilgiler Türk hava sahasının defalarca ihlal edildiğini net şekilde gösteriyor, sınırı bilerek ihlal ettiler" ifadelerini kullandı.

10.59 TSK: TESPİT EDİLEN UÇAK BEŞ DAKİKADA 10 KEZ UYARILDI

Olaya ilişkin TSK'dan yapılan ilk açıklama şöyle: "24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur."

10.54 'BİR PİLOT TÜRKMENLERİN ELİNDE İDDİASI'

CNN Türk, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde uçaktaki pilotlardan birinin Suriye'nin kuzeyindeki Türkmen güçlerinin elinde olduğu iddia etti.

10.49 RUSYA: UÇAĞIMIZ YERDEN VURULARAK DÜŞÜRÜLDÜ, KANITLAYABİLİRİZ

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus SU-24 tipi uçağın, 6000 metre yüksekteyken yerden vurularak düşürüldüğünü açıkladı.

#SYRIA Russian aircraft Su-24 crashed in Syria. According to the preliminary data, the pilots managed to eject from the warplane

— Минобороны России (@mod_russia) November 24, 2015

Bakanlıktan yapılan açıklamada ifadeleri yer aldı: “Rus uçağı 6 bin metre yükseklikte bulunuyordu. Pilotların durumu netleştirilecek. İlk verilere göre pilotlar uçaktan paraşütle atladı. Ayrıca uçak, sadece Suriye toprakları üzerinde uçmaktaydı. Bunu objektif verilerle kanıtlayabiliriz.”

#SYRIA During all flight time, aircraft was flying only within borders of Syrian territory. Objective monitoring data shows it

— Минобороны России (@mod_russia) November 24, 2015

10.42 CUMHURBAŞKANLIĞI: SU 24 TİPİ RUS UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın SU-24 tipi Rus uçağı olduğunu kaydetti.

ERDOĞAN, AKAR'DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi hadisesini yakınen takip ederek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'dan olaya ilişkin bilgi aldığı da aktarıldı.

10.37 BÖLGEDE İKİ YARALI VAR

Uçağın düştüğü Yayladağı'nda savrulan parçalar nedeniyle iki kişi yaralandı.

Türk hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağı, Hatay’ın Yayla Dağı ilçesinin karşısındaki Yamadır köyü yakınlarında düşürüldü. Sabahtan bu yana yaşanan gelişmeler ise şöyle:

'TÜRKİYE VURDU, SURİYE YA DA RUS UÇAĞI OLABİLİR'

CNN Türk'ün haberine göre düşen savaş uçağı, Türkiye'ye ait uçaklar tarafından vuruldu. Öte yandan CNN Türk, düşen uçağın Suriye ya da Rusya'ya ait olabileceği belirtiliyor.

DAVUTOĞLU GENELKURMAY VE DIŞİŞLERİ'NDEN BİLGİ ALDI, NATO İLE GÖRÜŞÜLMESİNİ İSTEDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Suriye sınırında yaşananlarla ilgili Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile bir görüşme yaptığı belirtiliyor. Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada ayrıca, Davutoğlu'nun talimatı ile NATO, Birleşmiş Milletler ve ilgili ülkeler nezdinde Dışişleri Bakanlığı'nın gerekli girişimlerde bulunacağı belirtildi.

VIDEO: Moment a warplane crashes inside #Syria after being shot down by #Turkey — @Haberturk @AEJKhalil pic.twitter.com/npTfQ2mRVl

— Conflict News (@Conflicts) November 24, 2015

PİLOTLARIN ATLAMA ANI KAMERALARDA

Uçağın düştüğü ana ait görüntüler de yayınlandı. Görüntülerde uçağın havada alev aldığı, ardından da yere çakıldığı görülüyor.

Suriye sınırında savaş uçağı düştü. Düşen uçağın pilotları paraşütle atladı https://t.co/qx2a08ku1p pic.twitter.com/7xG9NkMWwO

— ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) November 24, 2015

Habertürk muhabiri Murat Karataş'ın bölgeden aktardığı bilgiler ise şöyle: "Sabah saatlerinde Türkmen bölgesi ile ilgili haber hazırlıklarımızı sürdürürken bir anda gökyüzünde savaş uçağı belirdi. Gözler yeni bir bombalama olup olmayacağına dair uçağa döndüğünde uçağın bir alev topuna döndüğünü ve hızla aşağı indiğini gördük."

DETAILS: Pilot ejecting crashed plane (PHOTO) https://t.co/7AabaGEWgd pic.twitter.com/ib9SdSHnwK

— RT (@RT_com) November 24, 2015

DHA'ya konuşan Türkmen kaynaklar ise pilotların paraşütle süzüldüğünü gördüklerini söyledi. Rus kaynaklar da pilotların fırlatma koltuklarını kullanarak paraşütle atladığını aktardı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image