Arama

Şeker hastalığına ameliyatla tedavi

8 yıl önce


Şeker hastalığına ameliyatla tedavi
ad image
ad image

Diyabet hastalarına müjde! Şeker hastalığının ameliyatla tedavisi bulunmuştu fakat uzman hekimler arasında bu ameliyatı yapan hekim sayısı azlığı ve benzeri nedenlerden ötürü yaygınlığı çok azdı. Fakat artık yaygınlaşıyor.

Diyabet hastalarına yönelik cerrahi tedaviler hakkında halka bilgi vermek ve farkındalık yaratmak amacıyla kurulan Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı, çalışmalarına 26 Aralık’ta Samsun’da başladı.

Vakıf Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, Türkiye metabolik cerrahi alanında dünya üzerinde ki en büyük ikinci seriye sahip dedikten sonra sözlerine ekledi. Tip 2 diyabetin en etkili yöntemi olduğu düşünülen bu hastalardan kazanılan bilgi ve tecrübeler tüm hekimlerle paylaşılmalı dedi.


TÜRKİYE NÜFUSUNUN EN AZ 7 MİLYONU DİYABETLİ

 

Doç. Dr. Çelik, “Bizler girdiğimiz her platformda bilginin paylaşılarak arttığını belirtiyoruz. Bilimsel her çalışmanın temelinde bu davranış esastır. Bildiklerimizi ne kadar çok meslektaşımıza aktarırsak, diyabetle savaş konusunda o kadar çok yol kat edeceğiz" diyerek eğitimin önemini vurguladı.

Doç. Dr. Çelik, Önceden bu ameliyatlarla ilgili bilgi sahibi olabilmeniz için dünyayı dolaşmanız gerekiyordu. Ama artık bu ameliyatlar Türkiye'de de başarıyla uygulanıyor. Hatta yaptığımız ameliyatlarla şu anda dünyanın en büyük ikinci hasta serisine sahibiz. Dolayısıyla artık metabolik cerrahiye ilgi duyan ve çalışmalarına bu alanda devam etmek isteyen meslektaşlarımızın hiçbir yere gitmesine gerek kalmadı. Metabolik Cerrahi Okulu ile tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi adına elde ettiğimiz her bilgiyi ve tecrübeyi hekim arkadaşlarımız ile paylaşıyoruz. Elde ettiğimiz her yeni tecrübeyi Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı çatısı altında toplayıp dünyada bu alanda yapılan bilimsel çalışmalara öncülük ediyoruz. Bu ameliyatların daha ulaşılabilir olması gerekiyor. Resmi rakamlara göre Türkiye nüfusunun en az 7 milyonu diyabet hastası. Etkisi ispat edilmiş tedavileri ne kadar çok lokasyonda uygulayabilirsek o kadar çok hastaya ulaşma imkânımız olacak.”

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image